ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 12 از 12
    lady_atieh آواتار ها
    مدیر ارشد
    فرسته‌ها در انجمن
    5,140

پیش فرض پردیس تماشا

فایل پیوست 48433

توضیحات از آرونا :

اگر این روزها از حوالی یافت‌آباد در منطقه ۱۸ شهرداری تهران گذشته‌باشید حتما مجموعه‌ای را که عنوان پردیس سینمایی تماشا را یدک می‌کشد دیده‌اید؛ اگر هم اندکی حافظه‌ معماریتان یاری کند حتما یاد حال و هوای آثار معمار شهیر «میر» (Richard Meier) و علی‌الخصوص «گتی سنتر» (Getty Center) افتاده‌اید.... اینبار حتما سری به فضاهای داخلی این مجموعه هم بزنید، مجموعه‌ای که با توجه به سوابق طراحی آن چه بسا می‌توانست در جایگاه امروز سینما آزادی باشد. ادامه
    فایل پیوست 48434

TAMASHA CINEMA COMPLEX

Architect: Babak Shokoufi

3 سینما دو تا سالن 200 نفری و یک سالن 400 نفری

فایل پیوست 48435

اخبار مرتبط : [ame="http://www.cafedexign.com/showthread.php?t=10630"]فرار از حجم های قوطی کبریتی؛ مصاحبه با بابک شکوفی - کافه دیزاین | باشگاه طراحان ایران[/ame]

عکسهای بیشتر : http://www.iranjoa.com/iranjoa29/shokoufi/album.htm
    http://www.iranjoa.com/iranjoa29/text.htm
    admin آواتار ها
    مدیر سایت
    فرسته‌ها در انجمن
    3,946
    فرسته‌های وبلاگی
    3

اسم سینما و پلاکاردهای سردر سینما اصلا حل نشده توی طرح
    مثل یه چیز زائده و نما رو خراب کرده
    رنگ نما هم به نظرم زیاد مناسب نیست؛ بی‌روح و کسل‌کننده‌ست

من بعد از دیدن این رفتم یه کمی سرچ کردم ببینم تو سینماهای معروف دنیا برای نما چه ایده‌هایی به کار رفته
    حیفه وقتی یه بنای خوب با صرف هزینه و ایده‌های خوب هنرمندانه ساخته می‌شه، نمای بنا توجه کافی به‌ش نشه... دوستان معمار اگر منبعی در این زمینه سراغ دارن ممنون می‌شم معرفی کنن
    lady_atieh آواتار ها
    مدیر ارشد
    فرسته‌ها در انجمن
    5,140

نقل قول نوشته اصلی توسط admin نمایش پست ها
    من بعد از دیدن این رفتم یه کمی سرچ کردم ببینم تو سینماهای معروف دنیا برای نما چی ایده‌هایی به کار رفته
    حیفه وقتی یه بنای خوب با صرف هزینه و ایده‌های خوب هنرمندانه ساخته می‌شه، نمای بنا توجه کافی به‌ش نشه... دوستان معمار اگر منبعی در این زمینه سراغ دارن ممنون می شم معرفی کنن
    حال و هوای آثار معمار شهیر «میر» (Richard Meier) و علی‌الخصوص «گتی سنتر» (Getty Center) افتاده‌اید....
    یه شباهتهایی به گتی سنتر داره ! یه مجموعه فرهنگی بزرگ با رنگ کاملا سفید . به پست مدرن سفید معروفه !
    Unrated آواتار ها
    مدیر بخش عمومی
    فرسته‌ها در انجمن
    2,322

درباره ی تابلو ها موافقم. اما نما لزوما اینجور نیست.
    نمیگم راه حل بهتری نیست. اما کنار قضاوت باید افلیم، مسایل اقتصادی و بهره برداری رو در نظر گرفت. ممکنه حتی طراح هدف خاصی داشته باشه از استفاده.
    دوستان بحث کنند متوجه میشیم که آیا بد بوده، یا خوب.
    بازشکنی طراحی همیشه آسون نیست.

مريم آواتار ها
    مدیر طراحی‌داخلی
    فرسته‌ها در انجمن
    4,393

اسم سینما و پلاکاردهای سردر سینما اصلا حل نشده توی طرح
    مثل یه چیز زائده و نما رو خراب کرده
    رنگ نما هم به نظرم زیاد مناسب نیست؛ بی‌روح و کسل‌کننده‌ست
    راجع به پلاکاردها و اسم سینما موافقم.به نظر میاد در حین طراحی موقعیت خاصی براشون در نظر گرفته نشده.
    به خاطر کامل بودن حجم و رنگ روشنی که داره پلاکارها کاملا خودشون رو جدا از نما نشون می ده.
    شاید اگه یه چیزی مثل یه قاب تعریف کرده بودن تا پلاکاردها در اون قرار می گرفت اینقد جدا و مثل یه وصله به نما دیده نمی شد.

راجع به رنگ نما نظر خاصی ندارم.اگه من بودم شاید اون بخشی که به نظرم باید پله ها باشه و مثل یه نوار اریب نما رو دور می زنه و بخش هایی از پوسته بیرونی رو مثلا به رنگ قهوه ای در نظر می گرفتم.ولی خوب من که طراح این اثر نبودم!

با وجود همه این تفاسیر اگه بخوام منصفانه قضاوت کنم تلاش خیلی زیبا و خوبی انجام شده برای عدول از عادات و روزمرگی های معماری
    انّ الحسين مصباح الهدي و سفينه النجاه
    admin آواتار ها
    مدیر سایت
    فرسته‌ها در انجمن
    3,946
    فرسته‌های وبلاگی
    3

به عکس بزرگش نگاه کنید... دلگیر نیست؟ (سایز بندانگشتی نه)
    حتی اگه رنگش سفید خالص بود این دلگیری رو نداشت (می خواستم برای توصیف دلگیر بودنش از یه اصطلاحی استفاده کنم ولی چون خوشایند نیست منصرف شدم)

کلا فکر می کنم در طراحی نما (منظورم رنگ و متریال‌شه) توی ایران کم‌تر خلاقیت به خرج داده می‌شه
    admin آواتار ها
    مدیر سایت
    فرسته‌ها در انجمن
    3,946
    فرسته‌های وبلاگی
    3

همین گتی سنتر رو ببینید... تو همین عکس سه چهار جور متریال مختلف تو نما دیده می شه
    یه فضای سبز وسیع هم دور تا دور بنا رو پوشونده
    lady_atieh آواتار ها
    مدیر ارشد
    فرسته‌ها در انجمن
    5,140

حتی اگه رنگش سفید خالص بود این دلگیری رو نداشت (می خواستم برای توصیف دلگیر بودنش از یه اصطلاحی استفاده کنم ولی چون خوشایند نیست منصرف شدم)

کلا فکر می کنم در طراحی نما (منظورم رنگ و متریال‌شه) توی ایران کم‌تر خلاقیت به خرج داده می‌شه
    البته الان نمونه هایی که طراحی نمای خوی دارن هم داره بیشتر از قبل میشه .
    موافقم باهات در مورد یکنواخت بودن مصالح نما . بعضی وقتا تو همچین پروژه هایی هم کارفرما کاری می کنه که دست معمار بسته شه . نمی دونم باید دید فکر خود معمار چی بوده
    مسعود حبیبی آواتار ها
    مدیر معماری
    فرسته‌ها در انجمن
    838

بحث های خوبی شده؛ شاید توصیف خود اثر از زبان معمار هم خالی از لطف نباشه:
    این صحبت ها مربوط به 5 سال پیش و گفتگوی بابک شگوفی در خانه هنرمندان میشه:

"... سایت مجموعه سینمایی منطقه هجده، در منطقه یافت آباد تهران واقع شده است، در این منطقه عمدتاً به صورت بافت خودرو، و یک سری کارگاه های صنعتی، آهن فروشی و غیره وجود دارد، اولاً اینکه ریز مقیاس هستند، قطعات مسکونی بسیار کوچیک را در خود جای داده اند، و در عین حال بدون هیچ گونه هماهنگی. این منطقه فاقد یک استاندارد مدنی هست یعنی نقاط شاخص شهری ندارد، هیچ نقطه ای و فضایی برای اتفاق افتادن خاطره در آن وجود ندارد، تلاش شد که دقیقاً در جهت ارتقای شرایط مدنی و هویت شهری آن منطقه یک حجم مجسمه وار، مثل یک مجسمه شهری در میان این بافت جدا از هم قرار بگیرد. ما به همین دلیل تلاش کردیم که این ساختمان را کاملاً درشت مقیاس طراحی بکنیم .
    .. "
    معماري نور
    www.mihrab.blogfa.com

orangephoenix آواتار ها
    مدیر معماری و طراحی‌داخلی
    فرسته‌ها در انجمن
    1,827

همین گتی سنتر رو ببینید... تو همین عکس سه چهار جور متریال مختلف تو نما دیده می شه
    یه فضای سبز وسیع هم دور تا دور بنا رو پوشونده
    یه نکته راجب مرکز گتی که بیشتر بفهمیم قضیه چیه! توی مرکز گتی "میر" خودش حتی نوع برش سنگهاش رو هم در نظر گرفته ، سنگهایی که با ضربه و برش خاصی شکل گرفتند و برای نما استفاده شدند. میخوام بگم توی کارشون اینقدر توجه به ذره ذره جزئیات ساخت و اجرا هست که توی هیچ موردی سهل انگاری نمیشه... حالا تازه بغیر از مبانی نظریشون که کلی حرف و حدیث پشت پست مدرن سفید و این مرکز هست ...
    نیکا آواتار ها
    عضو فعال
    فرسته‌ها در انجمن
    143

به نظر من محوطه ی ساده و خالیش هم به این دلگیر بودنش کمک میکنه .
    تو این عکسا، محوطه فضای سبز داره ولی گوشه است و هیچ ربطی به درب ورودی و مسیر حرکت و ... نداره .
    بازم به نظر من خیلی بهتر بود که مسیر حرکت مشخصی ایجاد میکردن (و همین طور محل مکث و تجمع دوستانه) با باغچه ،چمن ، گلکاری و ... که به جذابیت محوطه هم کمک میکرد .
    الان محوطه اش شبیه حیاط مدرسه است .
    در ضمن تیکه های حجمش هم که ارتفاع های متفاوت دارن تا روی زمین، ولی روی زمین دیگه هیچ خبری نیست .
    مريم آواتار ها
    مدیر طراحی‌داخلی
    فرسته‌ها در انجمن
    4,393

به نظر منم تفاوت بارزی که بین این دو تا مجموعه(گتی سنتر و پردیس تماشا) هست علاوه بر نوع طراحی و نما همین توجه به سایت و طراحی اون هست.
    در طراحی گتی سنتر به صورت بارز طراحی معماری با طراحی سایت و فضای سبز همراه بوده و به خوبی در کنار هم قرار گرفتن.
    در حالیکه در مجموعه مورد نظر حجم به صورت مجزا طراحی شده و سایت فقط مثل یه زمینه ساده برای قرار گیری بنا دیده شده.
    به علاوه که نوع طراحی حجم بسته اس.یعنی به نظر میاد حجم هیچ تمایلی به ارتباط با محیط نداره.البته بخش مهمیش به کاربری بنا(سینما)مرتبط هست ولی به هر حال امکان طراحی بهتر برای ارتباط با زمینه و محیط هم وجود داره.

پ.ن:خیلی خوبه از این نکات تئوری که از این بحث ها بهش می رسیم واسه طراحی معماری استفاده کنیم.
    انّ الحسين مصباح الهدي و سفينه النجاه
نمایش نتایج: از 1 به 12 از 12

اطلاعات بحث

کاربرانی که در حال مشاهده این بحث هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این بحث است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)