ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 2 از 5 نخست 1 2 3 4 ... آخرین
نمایش نتایج: از 13 به 24 از 58
    مريم آواتار ها
    مدیر طراحی‌داخلی
    فرسته‌ها در انجمن
    4,393

پیش فرض طرح شماره 2

نقل قول نوشته اصلی توسط orangephoenix نمایش پست ها
    یه واحد مسکونی که 8 طبقه داره، 2 طبقه زیرزمین (پارکینگ + استخر و ... ) ، 6 طبقه هم مسکونی که هر طبقه دو واحده هست . اینها طبقات واحد هاش هست ، هنوز تکمیل نیست و در حد اتوده واسه همین نه پنجره داره و نه جزئیاتش کامله! و کارفرما اینو پذیرفته فعلا.کارفرما 3 تا خواب میخواسته + همه این طبقاتی رو که گفتم ... خونه هم شمالی هست و قراره زیر حیاط استخر و اینا در بیارم! یکی از مشکلاتم رامپی هست که میخواد به زیرزمین دوم بره که با مهندس سازه یکم به مشکل برخوردم!
    فعلا دوست دارم راجب واحدهای مسکونی ازتون راهنمایی بگیرم. پیشنهادی هم واسه رامپ داشتین می پذیرم خیلی خوشحالم که این موقعیت پیش اومد تا طرح بهتری با راهنماییهاتون بزنم. عرض 15 در طول 19.2 متر هست.

فایل پیوست 59621
    مرسي كه كارت رو گذاشتي...

آقا امان نكات خوبي رو اشاره كردن.
    منم نحوه ورود به هر واحد حس خوبي بهم نمي ده.شايد تغيير جهت ورودي كمك كنه.
    اگه سرويس بهداشتي نزديك به ورودي و پذيرايي باشه خيلي براي استفاده مهمان و كسيكه تازه وارد خونه مي شه راحت تره.
    با توجه به توانايي كه داري فكر كنم اگه روي طراحي داخلي كار وقت بذاري كارت خيلي بهتر مي شه.مثلا استفاده مناسب از جداره ها،مخصوصا ديوار راهرويي كه به اتاق ها مي ره.مي توني اونجا عرض كمد داخل اتاق رو كمتر بگيري و يه دكوري،كتابخونه اي چيزي داخل راهرو بدي.
    با توجه به ابعاد زمين فكر كنم از اختلاف ارتفاع (شايد در حد چند تا پله)مي توني براي جدا كردن عرصه هاي عمومي و خصوصي استفاده كني و حس بدي هم به كاربر نمي ده.
    در مورد اون راهرو كه به اتاق خوابها مي رسه.در انتهاي راهرو اگه يه فضاي مكث داشته باشي بد نيست.شايد اگه طول كمد اتاق خوابي كه نزديك تر به آشپزخونه هست يه مقدار كم بشه يه فضاي حدود 2*2 در ورود به اتاقها ايجاد مي شه كه براي بعضي از كاربري ها مثلا ميز تلفن،آينه،يه گلدون شايد! و ...به درد مي خوره.

همينا ديگه

پ.ن:اگه من بودم شايد واحدها رو قرينه هم كار نمي كردم
    انّ الحسين مصباح الهدي و سفينه النجاه
    iman kh آواتار ها
    مدیر عکاسی
    فرسته‌ها در انجمن
    2,449

پیش فرض طرح شماره 2

نقل قول نوشته اصلی توسط orangephoenix نمایش پست ها
    یه واحد مسکونی که 8 طبقه داره، 2 طبقه زیرزمین (پارکینگ + استخر و ... ) ، 6 طبقه هم مسکونی که هر طبقه دو واحده هست . اینها طبقات واحد هاش هست ، هنوز تکمیل نیست و در حد اتوده واسه همین نه پنجره داره و نه جزئیاتش کامله! و کارفرما اینو پذیرفته فعلا.کارفرما 3 تا خواب میخواسته + همه این طبقاتی رو که گفتم ... خونه هم شمالی هست و قراره زیر حیاط استخر و اینا در بیارم! یکی از مشکلاتم رامپی هست که میخواد به زیرزمین دوم بره که با مهندس سازه یکم به مشکل برخوردم!
    فعلا دوست دارم راجب واحدهای مسکونی ازتون راهنمایی بگیرم. پیشنهادی هم واسه رامپ داشتین می پذیرم خیلی خوشحالم که این موقعیت پیش اومد تا طرح بهتری با راهنماییهاتون بزنم. عرض 15 در طول 19.2 متر هست.

فایل پیوست 59621

ببخشید من نظر میدم

راستش من سعی میکنم هز پلانی رو که میبینم تو ذهنم دیاگرام روابط فضاییش رو ترسیم کنم و بعد ببینم ایا نیاز به اصلاحات در سطح پایه داره یا نه و بعد میرم سراغ دیتیل ها و ...

اولین نکته ای که در مورد این پلان به ذهنم رسید قرارگیری نشیمن و آشپزخونه و نهار خوری هست

من فکر کنم اشپزخونه بهتره بین نشیمن و پذیرایی قرار بگیره تانشیمن که معمولا عصر و شب استفاده میشه و نیاز ضروری به نور زیاد نداره بتونه از نور نورگیر استفاده کنه و هم محصور باشه و هم اشپز خونه به ورودی خونه نزدیک تر بشه و هم کل فضای خونه از یکپارچگی و سالن بودن در بیاد و هم جلوی دید از فضای عمومی به خصوصی گرفته بشه

من نمونه یه پلان که خودم کار کردم میذارم با بهتر بتونم منظورم رو برسونم (البته این اتود اولیه فضا یابی هست و امیدوارم گویا باشه)

دومین اشکال از نظر من محل قرار گیری پله هست

از اونجایی که اغلب از اسانسور استفاده میشه پس نیازی نیست از جداره نورگیر خونه کم کنیم برای پله

نکته دیگه این که از نظر قوانین ایران اخیرا دیگه نمیشه ورودی اسانسور با پاگرد پله یکی باشه و حتما باید ورودی اسانسور جدا بشه و حتی در داشته باشه که عموما این یه موردش رو چشم پوشی میکنن

نکته بعدی اتاقی که داره از نورگیر نور میگیره ... عملا نوری نمیگیره به خاطر ابعاد نورگیر

نکته بعدی تناسبات هست .... که به نظر من با توجه یه ابعاد حمام عمومی و حمام اتاق مستر میشه گفت که نتاسبات رعایت نشده و میتونه از اون حمام صرف نظر بشه ...
    همیشه لازم نیست همه چی با هم داسته باشیم و به همین خاطر از همه چی بزنیم .

من عذر میخوام در حضور اساتید اظهار نظر کردم و امیدوارم خیلی پرت و پلا نگفته باشم
    اگر ندانید چرا عکاسی می کنید،دانستن هر چیز دیگری در مورد عکاسی به هیچ درد شما نمی خورد...
    mr.4m4n آواتار ها
    کارشناس معماری
    فرسته‌ها در انجمن
    2,279

پیش فرض طرح شماره 2

نقل قول نوشته اصلی توسط مريم نمایش پست ها

اگه سرويس بهداشتي نزديك به ورودي و پذيرايي باشه خيلي براي استفاده مهمان و كسيكه تازه وارد خونه مي شه راحت تره.
    با توجه به توانايي كه داري فكر كنم اگه روي طراحي داخلي كار وقت بذاري كارت خيلي بهتر مي شه.مثلا استفاده مناسب از جداره ها،مخصوصا ديوار راهرويي كه به اتاق ها مي ره.مي توني اونجا عرض كمد داخل اتاق رو كمتر بگيري و يه دكوري،كتابخونه اي چيزي داخل راهرو بدي.
    با توجه به ابعاد زمين فكر كنم از اختلاف ارتفاع (شايد در حد چند تا پله)مي توني براي جدا كردن عرصه هاي عمومي و خصوصي استفاده كني و حس بدي هم به كاربر نمي ده.
    در مورد اون راهرو كه به اتاق خوابها مي رسه.در انتهاي راهرو اگه يه فضاي مكث داشته باشي بد نيست.شايد اگه طول كمد اتاق خوابي كه نزديك تر به آشپزخونه هست يه مقدار كم بشه يه فضاي حدود 2*2 در ورود به اتاقها ايجاد مي شه كه براي بعضي از كاربري ها مثلا ميز تلفن،آينه،يه گلدون شايد! و ...به درد مي خوره.

همينا ديگه

جدا کردن فضای عمومی و خصوی با پله مستلزم هزینه های اضافی خواهد شد و ضمنا چندان اثر گذار هم نخواهد شد چون یکی دو پله نمیتونه در حد تغییر عمومی به خصوصی در تعریف فضا دخالت داشته باشه. اگه تعداد پله ها بیشتر میشد ممکن بود ولی اون موقع هم طرح یک طرح دیگه میشد که زیاد هم با نرم بازار کار همساز نیست.
    ضمنا فضای عمومی و فضای خصوی رو باید با فضای مابین یعنی نیمه عمومی جدا کرد ،

قرینه سازی و تیپ کار کردن هم که به هرحال برای کنترل هزینه ها باب شده.

نقل قول نوشته اصلی توسط iman kh نمایش پست ها
    ببخشید من نظر میدم

راستش من سعی میکنم هز پلانی رو که میبینم تو ذهنم دیاگرام روابط فضاییش رو ترسیم کنم و بعد ببینم ایا نیاز به اصلاحات در سطح پایه داره یا نه و بعد میرم سراغ دیتیل ها و ...

اولین نکته ای که در مورد این پلان به ذهنم رسید قرارگیری نشیمن و آشپزخونه و نهار خوری هست

من فکر کنم اشپزخونه بهتره بین نشیمن و پذیرایی قرار بگیره تانشیمن که معمولا عصر و شب استفاده میشه و نیاز ضروری به نور زیاد نداره بتونه از نور نورگیر استفاده کنه و هم محصور باشه و هم اشپز خونه به ورودی خونه نزدیک تر بشه و هم کل فضای خونه از یکپارچگی و سالن بودن در بیاد و هم جلوی دید از فضای عمومی به خصوصی گرفته بشه

من نمونه یه پلان که خودم کار کردم میذارم با بهتر بتونم منظورم رو برسونم (البته این اتود اولیه فضا یابی هست و امیدوارم گویا باشه)

از اونجایی که اغلب از اسانسور استفاده میشه پس نیازی نیست از جداره نورگیر خونه کم کنیم برای پله

نکته دیگه این که از نظر قوانین ایران اخیرا دیگه نمیشه ورودی اسانسور با پاگرد پله یکی باشه و حتما باید ورودی اسانسور جدا بشه و حتی در داشته باشه که عموما این یه موردش رو چشم پوشی میکنن

نکته بعدی اتاقی که داره از نورگیر نور میگیره ... عملا نوری نمیگیره به خاطر ابعاد نورگیر

نکته بعدی تناسبات هست .... که به نظر من با توجه یه ابعاد حمام عمومی و حمام اتاق مستر میشه گفت که نتاسبات رعایت نشده و میتونه از اون حمام صرف نظر بشه ...

من عذر میخوام در حضور اساتید اظهار نظر کردم و امیدوارم خیلی پرت و پلا نگفته باشم
    نکته های جالب و صحیحی بودن.
    در مورد نشمین و پذیرایی ، حرفتون صحیحه ، فقط در اسم فضاها یک نکته ای هست: نشیمن فضای زندگی روزانه و روزمره اهالی خونه هست و نیمه عمومی ؛ و هال شب ، که نزدیک یا مابین اتقهای خواب قرار میگیره ، از اسمش هم پیداست که چیه و فضای خصوصی صرف اعضای خونه میشه. نشیمن باید بهترن نور و تابش رو بگیره چون زندگی روزمره اونجا صورت میگیره .
    البته این تعاریف بیشتر مربوط به یک خونه ویلایی کامل و تئوریک هستن . آپارتمانهای امروزه یک فضای یکسره نشیمن و پذیرایی دارن که صرفا با تغییر مبلمان نسبت به هم تعریف میشن.در بعضی موارد هم جداگانه تعریف میشن. به نظر من این نشیمن خونه هست که باید نور و تابش مناسب رو بگیره . چون قسمت پذیرایی خونه که بصورت رسمی هم مبلمان میشه ، بیشتر در شب هنگام برای پذیرایی ، استراحت و ... استفاده میشه و چندان نیازی به تابش مستقیم نداره.
    قرار گیریه آشپزخونه بین نشیمن و پذیرایی ، اگه درست کار بشه و از پسش بتونیم بر بیاییم ، راه خوبیه چون که مناسبترین کارکرد رو برای این دو فضا خواهد داشت و ضمنا حریمهای اونا رو هم تعریف میکنه.

در مورد سرویس اتاق والدین هم ، من هم حرف iman kh رو قبول دارم. الان این سه تا سرویس بهداشتی کنار هم خیلی کوچیک هستن و استفاده از اونها راحت نیست. تعبیه سرویس داخل اتاق خواب خوبه منتها به شرطی که لازمه های اول طرح ، یعنی سرویسهای بهداشتی همگانی خونه ، خوب و درست طراحی شده باشن . نباید در طراحی صرفا به فکر جای دادن باشیم چرا که برای زندگی اونچه که لازمه ، راحت جای دادنه. شاید رو کاغذ این سه تا سرویس بهداشتی درست باشن و حداقل استانداردهای نویفرت رو هم رعایت کرده باشن ولی راحتی ایجاد نکردن.
    ویرایش به دست mr.4m4n : 11-09-18 در ساعت 10:35
    ........G..4
    mr.4m4n آواتار ها
    کارشناس معماری
    فرسته‌ها در انجمن
    2,279

پیش فرض طرح شماره 2

3" . برای اینکه موقعی که در بازه داخل خونه دیده نشه یه تیغه جلوی وردوی گذاشتین. به نظر من این تیغه خوب کار نمیکنه. ورود به داخل خونه به سمت عرصه پذیرای و از دل اون صورت میگیره. فکر کنین مثلا موقعی که مهمون هست و شما از بیرون میاید ، اسباب پذیرایی خرید کردید که تو خونه تون نبوده و ... ، باید از بین مهمونها رد بشید. یعنی الان عرصه ورودی و پذیرایی با هم تداخل دارن که خوب نیست. میتونستین اون تیغه رو حذف کنین و به جاش یه تیغه بین فضای ورودی و پذیرایی تعبیه کنید تا عرصه پذیرایی هم بیشتر تعریف بشه و حتی میشد به جای تیغه دکوراسیون چوبی ، جاکفشی ، رخت آویز ، کمد و ... کار کرد. واسه محدود کردن دید از واحد جلویی به داخل خونه هم ، موقعی که در بازه ، میشه به جای اون تیغه از اون چیزهیی که از سقف آویزون میکنن - نمیدونم اسمش چیه . انگار یه سری رشته تزئینی هستن که هم جلوی دید رو میگیرن و هم تزئینی هستن و به راحتی هم کنار میرن - استفاده کرد. "

منظورم استفاده از آویزهای مثل این بود. دید رو محدود میکنن ، میتونن باعث تعریف فضایی بشن و در عین حال ، مانع نفوذ فیزیکی نمیشن. مثلا علاوه بر قسمت ورودی خونه ، میشه برای جداسازی نشیمنی که گذاشتید، از فضاهای عمومی غذاخوری و پذیرایی ، از چنین طرحی ( میتونه نمونه ای باشه که بیشتر دید رو محصور کنه ) استفاده بشه.
    فکر کنم نمونه های مشابه این ( بیشتر به صورت یه سری رشته های آویزون ) زیاد وجود دارن. راستی به اینها چی میگن؟

ویرایش به دست mr.4m4n : 11-09-18 در ساعت 22:10
    ........G..4
    iman kh آواتار ها
    مدیر عکاسی
    فرسته‌ها در انجمن
    2,449

نقل قول نوشته اصلی توسط mr.4m4n نمایش پست ها
    3" . برای اینکه موقعی که در بازه داخل خونه دیده نشه یه تیغه جلوی وردوی گذاشتین. به نظر من این تیغه خوب کار نمیکنه. ورود به داخل خونه به سمت عرصه پذیرای و از دل اون صورت میگیره. فکر کنین مثلا موقعی که مهمون هست و شما از بیرون میاید ، اسباب پذیرایی خرید کردید که تو خونه تون نبوده و ... ، باید از بین مهمونها رد بشید. یعنی الان عرصه ورودی و پذیرایی با هم تداخل دارن که خوب نیست. میتونستین اون تیغه رو حذف کنین و به جاش یه تیغه بین فضای ورودی و پذیرایی تعبیه کنید تا عرصه پذیرایی هم بیشتر تعریف بشه و حتی میشد به جای تیغه دکوراسیون چوبی ، جاکفشی ، رخت آویز ، کمد و ... کار کرد. واسه محدود کردن دید از واحد جلویی به داخل خونه هم ، موقعی که در بازه ، میشه به جای اون تیغه از اون چیزهیی که از سقف آویزون میکنن - نمیدونم اسمش چیه . انگار یه سری رشته تزئینی هستن که هم جلوی دید رو میگیرن و هم تزئینی هستن و به راحتی هم کنار میرن - استفاده کرد. "

منظورم استفاده از آویزهای مثل این بود. دید رو محدود میکنن ، میتونن باعث تعریف فضایی بشن و در عین حال ، مانع نفوذ فیزکی نمیشن. مثلا علاوه بر قسمت ورودی خونه ، میشه برای جداسازی نشیمنی که گذاشتید، از فضاهای عمومی غذاخوری و پذیرایی ، از چنین طرحی ( میتونه نمونه ای باشه که بیشتر دید رو محصور کنه ) استفاده بشه.
    فکر کنم نمونه های مشابه این ( بیشتر به صورت یه سری رشته های آویزون ) زیاد وجود دارن. راستی به اینها چی میگن؟

اگه فضای میانی مناسبی بین عرصه عمومی و خصوصی باشه مثل همون اشپزخونه و طراحی هم مناسب باشه میشه از گذاشتن تیغه و یا پرده و یا .... جلوگیری کرد و ....

من تو همون نمونه ای که گذاشتم فک میکنم تونستم این مشکل رو حل کنم

میشه مثلا از جداره اشپزخونه که برای یخچال و ... تعبیه شده در طرف دیگه برای رختکن و اویز لباس و ... استفاده بشه که روبهروی ورودی خونه هست
    اگر ندانید چرا عکاسی می کنید،دانستن هر چیز دیگری در مورد عکاسی به هیچ درد شما نمی خورد...
    mr.4m4n آواتار ها
    کارشناس معماری
    فرسته‌ها در انجمن
    2,279

اگه فضای میانی مناسبی بین عرصه عمومی و خصوصی باشه مثل همون اشپزخونه و طراحی هم مناسب باشه میشه از گذاشتن تیغه و یا پرده و یا .... جلوگیری کرد و ....

من تو همون نمونه ای که گذاشتم فک میکنم تونستم این مشکل رو حل کنم

میشه مثلا از جداره اشپزخونه که برای یخچال و ... تعبیه شده در طرف دیگه برای رختکن و اویز لباس و ... استفاده بشه که روبهروی ورودی خونه هست
    من این کار رو واسه جداسازی فضای عمومی از خصوصی پیشنهاد نکردم بلکه برای جداسازی فضای عمومی از نیمه عمومی. فضاهای خصوصی و عمومی باید حریمشون از هم کاملا جدا باشه و این کار رو میشه با میانه قرار دادن فضاهای نیمه عمومی انجام داد ، یعنی همون چیزی که شما پیشنهاد میکنید. ولی برای جدا سازی نشیمن از پذیرایی بهتره از جداره هایی کمک گرفته بشه که نفوذ پذیری و انعطاف پذیریشون بالا باشه تا در صورت لزوم بشه دو فضا رو یکی کرد ، مثلا تو مهمونیها.
    روش پیشنهادی شما ایده آل واسه حالتهایی باشه که سطح زیربنای زیاد و کافی برای نشیمن و پذیرای جدا و مستقل داشته باشیم ( تقریبا مثل همین طرح ) و خیلی هم طرح خوبیه. البته خیلی از افراد هم فضای یکسره رو دوست دارن و نشیمن و پذیرایی رو سر هم میخوان.
    ........G..4
    iman kh آواتار ها
    مدیر عکاسی
    فرسته‌ها در انجمن
    2,449

من این کار رو واسه جداسازی فضای عمومی از خصوصی پیشنهاد نکردم بلکه برای جداسازی فضای عمومی از نیمه عمومی. فضاهای خصوصی و عمومی باید حریمشون از هم کاملا جدا باشه و این کار رو میشه با میانه قرار دادن فضاهای نیمه عمومی انجام داد ، یعنی همون چیزی که شما پیشنهاد میکنید. ولی برای جدا سازی نشیمن از پذیرایی بهتره از جداره هایی کمک گرفته بشه که نفوذ پذیری و انعطاف پذیریشون بالا باشه تا در صورت لزوم بشه دو فضا رو یکی کرد ، مثلا تو مهمونیها.
    روش پیشنهادی شما ایده آل واسه حالتهایی باشه که سطح زیربنای زیاد و کافی برای نشیمن و پذیرای جدا و مستقل داشته باشیم ( تقریبا مثل همین طرح ) و خیلی هم طرح خوبیه. البته خیلی از افراد هم فضای یکسره رو دوست دارن و نشیمن و پذیرایی رو سر هم میخوان.
    البته این که میگین ممکنه بعضیا با توجه نوع زندگیشون ممکنه نیاز به فضای یکپارچه و وسعتری داشته باشن کاملا درسته مخصوصا زندگی ایرانی

منم منظورم این بود اگه فضای عمومی و خصوصی درست جدا بشن خود به خود فضای نیمه عمومی تعریف میشه و نیازی به استفاده از اون وسایل نیست (بهترین حالت یه ***** ورودی اینه که به هر دو قسمت خونه دسترسی داشته باشه و حتی اگه شد یه دسترسیث مستقیم هم به اشپزخونه)
    علایق و نوع زندگی خیلی میتونه در طراحی تاثیرگذار باشه

البته یه نکته ای من تجربشو داشتم و موفق هم بوده تا حدود زیادی ،همین قرارگیری فصایی هست که قبلا گفتم چون یه ایرانی معمولاوقتی نیاز به فضای وسیع داره که مهموناش زیادن و همیشه تو این تعدادای زیاد یه جداسازی صورت میگیره بچه ها و بزرگا و معمولا بچه ها میرن قسمتی که تلویزیون وجود داره ، از طرف دیگه بین بزرگ ها هم یه جداسازی صورت میگیره ، خانم ها اقاها و معمولا خانم ها اشپزخونه رو واسه حرف زدن و باهم بودن و در عین حال کار کردن و اماده سازی غذا استفاده میکنن که ترجیحا کنترلی هم روی بچه ها داشته باشن

مگر در موارد خاص مثل روضه و ... که نیاز به یه فضای یکپارچه داره که خب با توجه به کارفرما میتونه مهم باشه یا نه و اینکه باید دید ایا میزان اهمیتش میتونه طراحی رو تحت تاثیر قرار بده یا نه

جدای از تمامی اینها همیشه من یه سهمی رو هم برای تاثیر طراح در شیوه زندگی کارفرما قائلم که البته خیلی میتونه ریسکی باشه ولی میتونه اگه موفق باشه باعث متمایز شدن اون طراح بشه
    mr.4m4n آواتار ها
    کارشناس معماری
    فرسته‌ها در انجمن
    2,279

البته این که میگین ممکنه بعضیا با توجه نوع زندگیشون ممکنه نیاز به فضای یکپارچه و وسعتری داشته باشن کاملا درسته مخصوصا زندگی ایرانی

منم منظورم این بود اگه فضای عمومی و خصوصی درست جدا بشن خود به خود فضای نیمه عمومی تعریف میشه و نیازی به استفاده از اون وسایل نیست (بهترین حالت یه ***** ورودی اینه که به هر دو قسمت خونه دسترسی داشته باشه و حتی اگه شد یه دسترسیث مستقیم هم به اشپزخونه)
    علایق و نوع زندگی خیلی میتونه در طراحی تاثیرگذار باشه

البته یه نکته ای من تجربشو داشتم و موفق هم بوده تا حدود زیادی ،همین قرارگیری فصایی هست که قبلا گفتم چون یه ایرانی معمولاوقتی نیاز به فضای وسیع داره که مهموناش زیادن و همیشه تو این تعدادای زیاد یه جداسازی صورت میگیره بچه ها و بزرگا و معمولا بچه ها میرن قسمتی که تلویزیون وجود داره ، از طرف دیگه بین بزرگ ها هم یه جداسازی صورت میگیره ، خانم ها اقاها و معمولا خانم ها اشپزخونه رو واسه حرف زدن و باهم بودن و در عین حال کار کردن و اماده سازی غذا استفاده میکنن که ترجیحا کنترلی هم روی بچه ها داشته باشن

مگر در موارد خاص مثل روضه و ... که نیاز به یه فضای یکپارچه داره که خب با توجه به کارفرما میتونه مهم باشه یا نه و اینکه باید دید ایا میزان اهمیتش میتونه طراحی رو تحت تاثیر قرار بده یا نه

جدای از تمامی اینها همیشه من یه سهمی رو هم برای تاثیر طراح در شیوه زندگی کارفرما قائلم که البته خیلی میتونه ریسکی باشه ولی میتونه اگه موفق باشه باعث متمایز شدن اون طراح بشه

حرفاتون به نظر من کاملا درسته. در مورد اون وسایل هم که من برای جداسازی پیشنهاد کردم ، همونطور که گفقتم اونها رو برای جداسازی فضاهای عمومی و نیمه عمومی پیشنهاد کردم نه اینکه خصوصی رو از عمومی جدا کنن و یا جایگزین فضای نیمه عمومی بشن. گاهی مواقع ، همین فضای نیمعه عمومی ، که حائل میان فضاهای خصوصی و عمومی هست ، خودش نیاز به کمی حریم و محصوریت داره ( از اسمش هم پیداست ) خب همیشه کار راحتی نیست که این مساله رو با معماری جواب بدیم . میشه در این زمینه از طراحی داخلی هم کمک گرفت.
    ........G..4
    iman kh آواتار ها
    مدیر عکاسی
    فرسته‌ها در انجمن
    2,449

حرفاتون به نظر من کاملا درسته. در مورد اون وسایل هم که من برای جداسازی پیشنهاد کردم ، همونطور که گفقتم اونها رو برای جداسازی فضاهای عمومی و نیمه عمومی پیشنهاد کردم نه اینکه خصوصی رو از عمومی جدا کنن و یا جایگزین فضای نیمه عمومی بشن. گاهی مواقع ، همین فضای نیمعه عمومی ، که حائل میان فضاهای خصوصی و عمومی هست ، خودش نیاز به کمی حریم و محصوریت داره ( از اسمش هم پیداست ) خب همیشه کار راحتی نیست که این مساله رو با معماری جواب بدیم . میشه در این زمینه از طراحی داخلی هم کمک گرفت.
    ممنون

یه جورایی تمام حرفم با توجه به پلان مورد بحث (شماره 2) این بود که از گذاشتن دیوار یه تیغه یا حایل یا ... که فقط به منظور جدسازی یا محرمیت و ... هست جلوگیری بشه و سعی بشه معماری طوری باشه که اگه همچین دیواری داریم در طرف دیگه کاربردی داشته باشه و قسمتی از یه عملکرد دیگه باشه و تنها وسط فضا نباشه

100% مرحله بعدی کار طراحی داخلی هست که تکمیل کننده معماری هست و میتونه 100% + باشه یا - و به کل فضا رو تغییر بده

فکر میکنم اگه همین بحثا قبل هر طرح یه اپارتمان معمولی وجود داشت الان شاهد این وضعیت نبودیم

و از شما هم ممنونم که این مباحث رو ادامه میدید که میتونه برای یه دانشجوی معماری و حتی یه معمار هم اموزنده باشه
    mr.4m4n آواتار ها
    کارشناس معماری
    فرسته‌ها در انجمن
    2,279

پیش فرض طرح شماره 2

یه مقدار هم در مورد ایده ها و فکرهایی که نرم بازار نیستن حرف بزنیم.

- با نگاهی به این طرح ( مثل بیشتر طرحهای دیگه ) خواهید دید که چیزی بین ثلث یا نصف فضای خونه رو فضاهایی اشغال میکنن که صرفا در بعضی ساعات روز کاربرد دارن و اونهم کاربرد خاص . منظور اتاق خوابهاست. امروزه که فضای سطح خونه مدام کوچکتر میشه ، جای تعجبه که ملاک تعریف خونه و آپارتمان ، اتاق خواب و تعداد اونه. باید اتاق خوابها و حداقل بعضی از اونها رو بگونه ای طراحی کرد که امکان استفاده از اونها واسه کاربردهای دیگههم باشه. مثلا بتونن در مواقع لازم ، بسط فضایی فضاهای دیگه بشن ؛ چیزی که یکی از اصول در معماری سنتی ایرانی بوده.

مثلا در این طرح میشه با کمی تغییر و جابه جایی ، اتاق خواب کنار آشپزخونه رو به گونه ای کار کرد که بشه از اون بعنوان هال شب یا اتاق کار و مطالعه ، اتاق کامپیوتر و یا بسط فضایی نشیمن استفاده کرد. لازمه این کار اینه که طرحهای خاصی برای مبلمان و دکوراسیون اتاق در نظر گرفته بشه و از ارتفاع استفاده بشه .نمیدونم دیدین این مدل تخت خوابهایی رو که به سمت سقف جمع میشن یا تختهایی که امکان تبدیل به مبل و .. رو دارن . جداره اتاق به جای ثابت بودن ، میتونه از نوع کشویی یا تاشو آکاردئونی باشه ( مثل ویلا درویش آباد ) تا بشه میزان محصوریت یا باز بودن اتاق و فضا رو کنترل کرد. با انجام چنین کارها و تمهیداتی ، میشه با حداقل هزینه یا هیچ نوع هزینه اضافی ، تنوع فضایی رو در واحدهای مسکونی کوچک معاصر بیشتر کرد.

یه ایده دیگه که این یکی هزینه بره ، ایده آله و هنوز هنوزها در بازار رایج نخواهد شد:

- توسعه شهری امروزه مدام در حال کاستن از سطح افقی فضاهای مسکونی و بردن آنها در ارتفاع هست. کم شدن مقدار سطح افقی در واحدهای مسکونی ، راه حلی نداره یا حداقل میشه گفت دشواره ؛ در این صورت ، چرا از دستاوردهای تکنولوژی معاصر استفاده نکنیم و به ارتفاع نریم ؟
    نکته دسیگه هم اینکه ، چرا ارتفاع همه فضاهای خونه برابره؟ چطور ممکنه ارتفاع فضایی عمومی مثل پذیرایی با ارتفاع فضای خصوصی و تکی اتاق خواب برابر باشه ؟ اگه به معماری سنتی ایرانی هم دقت کنید خواهید دید که ارتفاعها یکی نیست.
    مثلا تو همین طرح ، میشه بخش عمومی خونه ، یعنی پذیرایی - بعلاوه نشیمن - رو مرتفع کار کرد ( مثل شاه نشین خونه های قدیمی ) و از فضای خالی ایجاد شده بر روی بخش خصوصی آپارتمان ، بعنوان تراس ، حیاط خلوت ، باغچه - و یا طرح دوبلکس - و ... استفاده کرد. یکی از چیزهایی که معماری سنتی ایرانی به ما یاد میده و باید دوباره در نظر گرفته بشه ، اینه که خونه راحت برای فرهنگ ایرانی و یک خانواده ایرانی ، از ترکیب فضای باز ، نیمه باز و بسته تشکیل میشه و این سنت و الگو ، ریشه ای باستانی داره و حتی در خانه های ارارتویی ، پاسارگاد ، تخت جمشید و ... هم دیده میشه.
    شاید واحدهای مسکونی برای اقشار متوسط و پر درآمد ، بتونه از چنین الگوهایی استفاده کنه ، به جای اینکه صرفا تفاوتش با واحدهای مسکونی قشر کم درآمد ، میزان سطح افقی یا تعداد اتاق خواب یا کیفیت مصالح مادی اون باشه.
    ........G..4
    orangephoenix آواتار ها
    مدیر معماری و طراحی‌داخلی
    فرسته‌ها در انجمن
    1,827

پیش فرض طرح شماره 2

با تشکر از اینکه طرحتون رو واسه نقد گذاشتید.

نکاتی چند که به ذهنم رسید:

فایل پیوست 59630

1. در باکس پله ، آستانه مناسبی مابین پاگرد حرکتی و در های ورودی و آسانسور قرار گرفته. به نظر من با بردن در کمی به سمت داخل ، این حریم و راحتی بیشتر هم میتونست بشه.

2. اون قوس و پخی که احتمالا به خاطر نما ایجاد کردید به نظر من فضای داخلی رو یه مقدار مخدوش کرده . اولا فضای پا گرد محدودتر شده . درسته که آسانسور هست و اسباب رو هم میشه با اون حمل کرد ولی باز به نظر من پاگرد کوچیکه . اگه امکانش بود که اون جداره قوسی کمی بیاد جلو ( که فکر نکنم امکانش باشه ) بهتر بود. اون پخ هم در فضای پذیرایی چندان جالب دیده نمیشه ؛ چون در قسمتهای دیگه جداره های پذیرایی پاسخی براش نیست و در ضمن چون پخ کوچیکیه یه جور برآمدگی و نقص دیده میشه و چهارچوب فضایی پذیرایی رو ناقص کرده. اگه این پخ تو بخش نشیمن یا خصوصی بود چندان ایراد نمداشت ولی پذیرایی بخشی از خوه هست که شخصیت اعضای خونه رو به دیگران نشون میده و بهتره هرچه ممکن آراسته و وارسته باشه.

3. برای اینکه موقعی که در بازه داخل خونه دیده نشه یه تیغه جلوی وردوی گذاشتین. به نظر من این تیغه خوب کار نمیکنه. ورود به داخل خونه به سمت عرصه پذیرای و از دل اون صورت میگیره. فکر کنین مثلا موقعی که مهمون هست و شما از بیرون میاید ، اسباب پذیرایی خرید کردید که تو خونه تون نبوده و ... ، باید از بین مهمونها رد بشید. یعنی الان عرصه ورودی و پذیرایی با هم تداخل دارن که خوب نیست. میتونستین اون تیغه رو حذف کنین و به جاش یه تیغه بین فضای ورودی و پذیرایی تعبیه کنید تا عرصه پذیرایی هم بیشتر تعریف بشه و حتی میشد به جای تیغه دکوراسیون چوبی ، جاکفشی ، رخت آویز ، کمد و ... کار کرد. واسه محدود کردن دید از واحد جلویی به داخل خونه هم ، موقعی که در بازه ، میشه به جای اون تیغه از اون چیزهیی که از سقف آویزون میکنن - نمیدونم اسمش چیه . انگار یه سری رشته تزئینی هستن که هم جلوی دید رو میگیرن و هم تزئینی هستن و به راحتی هم کنار میرن - استفاده کرد.

4.قرارگیری عرصه های عمومی ، نیمه عمومی و خصوصی خوب شده. اگه من بودم ، عرصه نشیمن رو به یه طریقی ، نسبت به عرصه پذیرایی از لحاظ دید محدودتر میکردم.تا اگه مهمون رسمی به خونه اومد و پذیرایی اشغال شد ، باز بشه بدون مشکل چندان از عرصه نشیمن بدون مزاحمت و به راحتی استفاده کرد. منظورم قرار دادن دیوار نیست؛ دکوری کمدی کتایخونه ای ، آکواریوم و ... ،

5. نورگیر بزرگتر رو سعی میکردم به صورت بالا و پایین باز کار کنم تا طبق اثر دودکش ، به جریان یافتن هوا و تهویه طبیعی در داخل کمک کنه. بالکنها رو بزرگتر میگرفتم و پنجره اتاقهای خواب رو رو به بالکن و نه به نورگیر ، باز میکردم تا حریم صوتی رو واسه دو واحد ایجاد کنم.

6. در مورد نورگیر کوچک ، اگه بخواهید اونجا واسخه خواب و آشپزخونه از همین پنجره های عادی تعبیه کنید ، فایده ای نداره ( مثل همین طرحهای معمول ) نه میشه بازشون کرد و نور و دید مناسب دارن . اگه من بودم اونجا بازشو تزئنی میذاشتم. مثلا به جالی یک بازشوی بزرگ ، از چند تا فریم مربع کوچیک استفاده میکردم که قابشون مربغع باشه و شیشه هر کدوم بک رنگ باشه ( الهام از ارسی ) برای بعضیهاش هم امکان باز شدن میذاشتم. اینجوری مفیدتر میشدن.

7.یه کم استفاده مهمونا از سرویس بهداشتی دردسر داره و باید برن تو حریمها و عرصه های دیگه.

اینها ایراد نبودن ، پیشنهاد بودن.ممنون از اینکه این امکان رو فراهم کردید که بتونیم با نقد معماری ، معماری یاد بگیریم.
    بقیه ش واسه بعد.
    بعد از تحویل کارای دانشگاه فرصتی شده تا روی این طرح بیشتر فکر کنم ایشالا!
    1.متاسفانه کارفرما اصرار زیادی داره به استفاده حداکثر فضا برای واحدها تا بتونه اونا را با متراژ بالاتری به فروش برسونه.برای همین فضای مکث و اهمیت اون رو نادیده میگیره
    2.اینو موافقم ممنون.نمیدونم چرا ندیدم اینو!
    3.بله درسته،حتما برای اینجا اتودای دیگه ای میزنم
    4.حتما همینطوره،ایشالا در مراحل طراحی داخلی اینو در نظر میگیرم(البته اگه طراح داخلیش من باشم )
    5.میشه در رابطه با بازشو توضیح بیشتری بدین؟ مثلا نمونه تصویری
    6.اوهوم ،ممنون
    7.موافقم! اول گذاشتم کنار در ورودی اما فضای پذیرایی خیلی کوچیک شد،حالا باز بیشتر روش فکر میکنم

ممنون از نظرات خوبتون

نقل قول نوشته اصلی توسط مريم نمایش پست ها

همينا ديگه

منظورت از تغییر جهت ورودی چیه؟
    اینو توضیح دادم الان
    اگه طراحی داخلیش رو بدن به من حتما
    مهندس سازه میگه این امکان وجود نداره با توجه به چند طبقه بودن و اینکه هزینه های زیاد میشه برای همین صرفنظر شده ... این ایده برای خونه های ویلایی خیلی خوبه
    درسته حتما در نظر میگیرم

واسه پی نوشتت هم این خواسته کارفرما بوده!

ممنون مریم جون
    ویرایش به دست orangephoenix : 11-09-22 در ساعت 11:31
    orangephoenix آواتار ها
    مدیر معماری و طراحی‌داخلی
    فرسته‌ها در انجمن
    1,827

پیش فرض طرح شماره 2

ببخشید من نظر میدم

برای اینکه آشپرخونه بتونه از نورگیر استفاده کنه(لازم داره واقعا برای تهویه حتی) و تداوم پذیرایی و نشیمن بهم نخوره آشپرخونه رو گذاشتم اونجا ...

خواست کارفرما بوده که پله اونجا باشه! و چون اجازه میده که سازه در پشت پله دیگه آزاد باشه و بتونه استخر قرار بگیره .

هوم اینو نمیدونستم

اینو حتما اصلاح میکنم در مراحل بعدی

اصرار کارفرما بر این بوده ، متاسفانه عرض محدود اجازه نمیداد تناسباتش رو درست کنم ، البته کشیدگی میتونه در طراحی داخلی اصلاح بشه و حتی به عنوان یک امکان و قابلیت برای گذاشتن دکور و کمد و اینا ازش استفاده بشه.

پ ن: من با مسئله خواست کارفرما همیشه مشکل داشتم!

ممنون از شما

جدا کردن فضای عمومی و خصوی با پله مستلزم هزینه های اضافی خواهد شد و ضمنا چندان اثر گذار هم نخواهد شد چون یکی دو پله نمیتونه در حد تغییر عمومی به خصوصی در تعریف فضا دخالت داشته باشه. اگه تعداد پله ها بیشتر میشد ممکن بود ولی اون موقع هم طرح یک طرح دیگه میشد که زیاد هم با نرم بازار کار همساز نیست.
    ضمنا فضای عمومی و فضای خصوی رو باید با فضای مابین یعنی نیمه عمومی جدا کرد ،

قرینه سازی و تیپ کار کردن هم که به هرحال برای کنترل هزینه ها باب شده.

نکته های جالب و صحیحی بودن.
    در مورد نشمین و پذیرایی ، حرفتون صحیحه ، فقط در اسم فضاها یک نکته ای هست: نشیمن فضای زندگی روزانه و روزمره اهالی خونه هست و نیمه عمومی ؛ و هال شب ، که نزدیک یا مابین اتقهای خواب قرار میگیره ، از اسمش هم پیداست که چیه و فضای خصوصی صرف اعضای خونه میشه. نشیمن باید بهترن نور و تابش رو بگیره چون زندگی روزمره اونجا صورت میگیره .
    البته این تعاریف بیشتر مربوط به یک خونه ویلایی کامل و تئوریک هستن . آپارتمانهای امروزه یک فضای یکسره نشیمن و پذیرایی دارن که صرفا با تغییر مبلمان نسبت به هم تعریف میشن.در بعضی موارد هم جداگانه تعریف میشن. به نظر من این نشیمن خونه هست که باید نور و تابش مناسب رو بگیره . چون قسمت پذیرایی خونه که بصورت رسمی هم مبلمان میشه ، بیشتر در شب هنگام برای پذیرایی ، استراحت و ... استفاده میشه و چندان نیازی به تابش مستقیم نداره.
    قرار گیریه آشپزخونه بین نشیمن و پذیرایی ، اگه درست کار بشه و از پسش بتونیم بر بیاییم ، راه خوبیه چون که مناسبترین کارکرد رو برای این دو فضا خواهد داشت و ضمنا حریمهای اونا رو هم تعریف میکنه.

در مورد سرویس اتاق والدین هم ، من هم حرف iman kh رو قبول دارم. الان این سه تا سرویس بهداشتی کنار هم خیلی کوچیک هستن و استفاده از اونها راحت نیست. تعبیه سرویس داخل اتاق خواب خوبه منتها به شرطی که لازمه های اول طرح ، یعنی سرویسهای بهداشتی همگانی خونه ، خوب و درست طراحی شده باشن . نباید در طراحی صرفا به فکر جای دادن باشیم چرا که برای زندگی اونچه که لازمه ، راحت جای دادنه. شاید رو کاغذ این سه تا سرویس بهداشتی درست باشن و حداقل استانداردهای نویفرت رو هم رعایت کرده باشن ولی راحتی ایجاد نکردن.
    توضیح میدم راجب نشیمن و پذیرایی به هرحال با توجه به اینکه فضای آپارتمانها خیلی اجازه نمیده که نشیمن خصوصی به اون شکلی که توی خونه های ویلایی هست در نظر گرفته بشه،چون اغلب وقتی مهمون بیشتری میاد و پذیرایی جوابگو نیست با تغییر مبلمان و نحوه چیدمان این دو فضا تلفیق میشن و جوابگوی مهمونای بیشتر میشه. به هرحال نمیشه هردو را داشت.

در مورد سرویسها کاملا موافقم ، به زور اونجا جاشون دادم ، و بازم عامل مداخله گر کارفرماست

پ ن: بحث طراحی داخلی خیلی اهمیت داره،در وهله اول چون من قرار نیست فعلا طراحی داخلی ای انجام بدم و قرارداردی باهام بسته نشده،معذورم ولی بهتره هردو این طراحی ها باهم انجام بشن. این هم یکی دیگه از معضلاتیه که لاقل من باهاش روبرو شدم! خیلی از ایده هام در طراحی داخلی هست منتهی الان توجیهی برای اون ندارم! از طرف دیگه وجود پارکینگ و رمپش و مسائلی هست که با مهندس سازه باید به تفاهم برسیم ، از محدودیت های دیگه نورگیری یک طرفه این ساختمونه که توی طراحی خوابها اثر خودش رو گذاشته. هیچوقت یک نورگیر نمیتونه مثل یه فضای باز و حیاط قابلیت داشته باشه. اینا مسائلی هست که من باهاش روبرو هستم و بخصوص کارفرما ، که خیلی تاثیر گذار و حتی مداخله گر هست .
    ویرایش به دست orangephoenix : 11-09-22 در ساعت 11:31
صفحه 2 از 5 نخست 1 2 3 4 ... آخرین
نمایش نتایج: از 13 به 24 از 58

اطلاعات بحث

کاربرانی که در حال مشاهده این بحث هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این بحث است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)