ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 5 1 2 3 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 12 از 58
    mr.4m4n آواتار ها
    کارشناس معماری
    فرسته‌ها در انجمن
    2,279

پیش فرض معمارانه هایی برای معماری معاصر

1. بخش معمارای کافه ، با همکاری دوستان مختلف ، مملو از نمونه های معماری خارجی خوبیست که حرفها و ایده های زیادی برای گفتن دارند. منتها مساله اینه که چگونه از اونها برای معماری خودمون و برای طرحهای خودمون استفاده کنیم.

2. معماری معاصر ایران در سرازیر سقوطی تمام نشدنی گرفتار شده و تنها راه نجاتش ، علاوه بر احیای مبانی نظری ایرانی برای اون ، دمیدن ایده هایی از روح حیات و زندگانی در اونه

3. به اعتقاد بسیاری از دانشجویان معماری ، بازار کار معاصر معماری ایران و مسائل مادی اون ، جلوی هر اقدام معمارانه و تحقق دادن هر ایده معمارانه ای رو میگیره ، چرا که معمارانه کار کردن و ایده پرورانیدن ، هزینه بره ! ( این حرف بسیاری از دوستان معمار فعال در کافه هم هست )

این تاپیک تلاشی خواهد بود جهت تبادل اطلاعات و یادگیری ، برای تحقق گزینه های اول و دوم و آزمون گزینه سوم ، یعنی اینکه آیا میشه با کمترین هزینه یا بدون هزینه اضافی ، معماری ایده آل ایجاد کرد که هم کارفرما و سرمایه گذار راضی باشد ، هم کاربر و هم وجدان یک انسان معمار!

روال تاپیک اینگونه خواهد بود که پلان یا پلانهای یک معماری عادی ساخته شده در کشور ( هر نوع معماری ای ، ولی بهتره بیشتر مسکونی باشه چون با اون بیشتر رو در رو میشیم و مهمتر و پیچیده تر هم هست ) گذاشته میشه و اونوقت سعی خواهیم کرد با کمک همدیگه و نظراتمون ، سعی کنیم راههای برای بهتر کردن معماری اون اثر پیدا کنیم و ایده های جهت بهتر شدن روح معمارانه اون اثر بدیم. هدف بر این خواهد بود که ایده ها و پیشنهادات ارائه شده هزینه بر نباشند و یا حداقل هزینه را داشته باشند ، چرا که معماری معاصرمون چنین چیزی رو میطلبه. در کنار این مهم به ارائه ایده هایی برگرفته شده از نمونه های موفق معماری کشورههای دیگه رو هم ، خواهیم داشت چرا که اگه بخواهیم معماریمون پیشرفت کنه باید اینکار رو یعنی ایرانی کردن ایده ها رو انجام بدیم و حتی ممکنه با مطرح کردن این ایده های بیشتر هزینه بر و تبادل نظر در مورد اونها ، به راههایی برای اجرای اونها با هزینه پایین هم برسیم. اگه هم نرسیم خلاقیت معمارانه خود را تمرینی داده ایم.

فکر کنم اگه این کار جدی گرفته بشه تمرینی خیلی خوب خواهد بود ، هم برای خلاقیت و ایده پردازیمون ، هم به درد آینده کاریمون خواهد خورد چرا که حرفهایی برای زدن در بازار کار و مطابق سلیقه و خواسته کارفرما و سرمایه گذار خواهیم داشت ، و بالاتر از همه ، معماری واقعی رو خواهیم آموخت و خواهیم فهمید که کار و وظیفه واقعیمون چیه و چه انتظاری از ما میره.

نکات

الف.میشه علاوه بر پلان ، سایر نقشه ها و تصاویر رو هم قرار داد ولی بودن پلان اجباریه.

ب. هر کدوم از بررسیها شماره ای خواهد داشت ( مثلا بررسی اثر شماره 1 ) و هر کسی که میخواد در مورد اون اثر نظری بده باید اون شماره رو در عنوان پستش درج کنه تا نقد و بررسیها با هم قاطی نشوند.

پ.ایده ها و نظرات رو میشه به چند دسته تقسیم کنیم:1. ایده ها و نظرات با امکان عملی شدن ارزان 2. ایده ها و نظرات با امکان عملی شدن هزینه بر و گران 3. ایده ها و نظرات خام و مفهومی (Conceptual) که باید مطرح بشن تا با تبادل نظر در موردشون به پختگی و عملی شدن برسن.
    بهتره که نوع ایده و نظراتی که مطرح میمکنیم رو مشخص کنیم تا از ایجاد بحث و سو تفاهم بی مورد جلوگیری بشه.

ت. کارهایی که گذاشت میشن باید حتما اجراتی باشن: اجرا شده ، در حال اجرا و یا طراحی شده برای اجرا . همچنین باید مربوط به معماری خود ایران باشن و ترجیحا بهتره که از نمونه های رایج بازار ، همون کارهایی که خودمون مجبور به انجام دادن مشابه اونها میشیم و خواهیم شد ، باشه ، یعنی یه نمونه عادی باشه و نه یه نمونه خیلی خاص. بهتره بیشتر هم به معماری مسکونی پرداخته بشه ولی پرداختن به سایر گونه های کاربری معماری هم مانعی نخواهد داشت.

امیدوارم این تاپیک و هدفش توسط دوستان جدی گرفته بشه و تعداد هر چه بیشتر در اون شرکت فعال داشته باشن ، چرا که ما معمار با درک و جذب نظرات و پیشنهادات همدیگه هست که میتونیم نحوه متنوع فکر کردن رو بیاموزیم و برای بازار کار و فکر کردن برای هر نوع طرز فکر مردم آماده بشیم.
    در آخر این رو هم اضافه کنم که : مطمئن باشید معماری اگر هم خوش خط و خال کشیدن باشه - که نیست - همون خوش خط و خال کشیدن هم در وهله اول ، نیاز به اطلاعات و مبانی نظری داره. وگرنه آن معماری ، مثل ظرفی خوش طرح و خوش آب و رنگ خواهد شد که مناسب حال مظروفش نیست و توجهی به آن نداشته و لذا ، علیرغم تمام زیبایی ظاهریش ، بیهوده و پرت خواهد بود. پس لطفا مباحث عمومی و مبانی نظری معماری رو جدی بگیریم
    ویرایش به دست mr.4m4n : 11-09-07 در ساعت 09:26
    ........G..4
    mr.4m4n آواتار ها
    کارشناس معماری
    فرسته‌ها در انجمن
    2,279

خب،
    روبان افتتاح این تاپیک جدید رو که من پاره کردم. حالا یکی هم افتخار این رو نصیب خودش کنه که کلنگ احداثشو بزنه و اولین اثر رو برای نقد و بررسی معمارانه ، بذاره. نگید هم خودم اینکارو انجام بدم چون موقع برید روبان افتتاح دستمو با قیچی بریدم و دیگه کلنگ! دستم نمیگیرم.

یکی از دوستان لطف کنه و کار اول رو بذاره.
    ........G..4
    iman taha آواتار ها
    عضو برجسته‌ی معماری
    فرسته‌ها در انجمن
    3,156

پیش فرض طرح شماره 1

خب استاد که روبان رو پاره کرد و کلنگ هم زد بنده شروع می کنم
    این تاپیک رو قبلا دیده بودم الان کلی دنبالش گشتم تا پیداش کردم
    خیلی ایده مثبت و خوبیه خصوصا برای دوستانی مثل من که توی کارهای اجرایی فعالیت دارند براشون مفیده ، همکاری کنید که تاپیک خوب پیش بره ، خود استاد هم ک تشریف دارند صفا می کنیم
    این یه پروژه سه طبقه اجرا شدست که مدارک کامل رو پیوست گزاشتم می تونید دانلود کنید
    واحد ها تیپ هستند و طبقه همکف هم پارکینگ هستش
    متراژ کل خونه حدود 64 متره از قصد متراژ پایین انتخاب کردم که دغدغه الان طراحی های پلان متراژ پایین بودن زمین هاست
    فایل پیوست 59299

خب دیگه یا علی بگید
    ویرایش به دست iman taha : 11-09-11 در ساعت 22:41
    موفقیت به سراغ کسانی می آید که آن قدر در تلاشند که وقت نمی کنند دنبال آن بروند.
    mr.4m4n آواتار ها
    کارشناس معماری
    فرسته‌ها در انجمن
    2,279

پیش فرض طرح شماره 1

با تشکر از Eman taha عزیز که لطف کرد و کار اول رو گذاشت.

سعی میکنم اول ریزه کاریهایی رو که به نظر من میتونه این طرح رو با کمترین هزینه و توی همین کالبد و سازه ، بهتر کنه مطرح کنم. اول موارد مرتبط با حیطه کارشناسی معماری ، یعنی مسائل فیزیکی و مادی معماری رو مطرح میکنم و بعد مسائل سطح بالاتر.

1. موقعی که یه خونه رو طراحی میکنیم و متراژ اون کمه ، این کمبود باید همه ارکان طرح رو به طور مساوی تحت تاثیر قرار بده. یعنی این اشتباهه که در یک طرح با متراژ کوچیک صرفا به دنبال بزرگتر کردن نشیمن و پذیرایی یا بیشتر کردن تعداد اتاقها باشیم، چرا که آسایش زندگی به تمام فضاهای خونه مربوطه.
    مثلا توی این طرح ورودی اصلی کوچک و یه لته اون ( به تبع کوچک بودن پاگرد) دردسرهای زیادی درست خواهد کرد. میشد طول اتاق خواب رو کمی کمتر کرد ( 30-40 سانت) و به عرض اون اضافه کرد یعنی آشپزخانه کمی به سمت فضای نهارخوری مایل بشه. اگه عرض قسمت نهارخوری 230-240 هم باشه ، با توجه به اپن بودن آشپزخونه و نورگیری ، فضای مناسبیه و مهمتر از اون خونه صاحب ورودی مناسب و آستانه میشه ، چیزی که روی سلامتی روانی ساکنین خیلی اثر میذاره.
    حالا اگه بگیم این کار یعنی کوچیکتر کردن خونه به مذاق کارفرما خوش نمیاد ، راهش اینه که مثل نمونه های خارجی ، در پاگرد هم پله بذازیم ( البته پاگردهای میانی و نه جلوی واحدها)و اینطوری عرصه لازم واسه در رو ایجاد کنیم. مطمئن باشید عرض بیشتر در خیلی لازمتر از پاگرده ( قضیه انتخاب بین و بد و بدتره )
    در ضمن به نظر من حداقل عرض یه پله عمومی 110 سانتیمتره ، ولی در این طرح کاری به اون ندارم چرا که شاید طرح به دنبال حداکثر سود مادیه.

2.برای خوانایی بهتر خانه و نمای شهری ، بهتره بین پنجره اتاق خواب و فضاهای عمومی تفاوتی ایجاده بشه . ممکنه این تفاوت از لحاظ ابعاد و اندازه باشه ، یا رنگ و فرم و ....

3. نحوه تعبیه ورودی سرویسهای بهداشتی خوب نیست و داره فضای اصلی جمع شدن خونه رو غیر قابل استفاده مفید میکنه. اینجا هم باز قضیه انتخاب بهترین نیست بلکه مناسبترینه. با توجه به نوع خونه و تعداد اتاق خوابش کار درست اینه که درب حمام دستشویی از سمت ورودی گرفته بشه. درسته که راحت و خوب و در حالت عادی صحیح نیست ، ولی برای این طرح و با این چیدمان فضایی ، انتخاب مناسبتریه نسبت به حالت الانش .

کاش جهت هم ذکر میشد تا در مورد نور و تهویه و ... هم حرف میزدیم. نوع خیابان روبرو هم مساله مهمیه. حتی تعریف دید و محیط اطراف هم میتونه باعث نقد بهتر بشه.
    در مورد مسائل دیگه باز دوباره خواهم نوشت.
    ........G..4
    Number_one آواتار ها
    عضو فعال
    فرسته‌ها در انجمن
    326

نقل قول نوشته اصلی توسط Eman taha نمایش پست ها
    خب استاد که روبان رو پاره کرد و کلنگ هم زد بنده شروع می کنم
    این تاپیک رو قبلا دیده بودم الان کلی دنبالش گشتم تا پیداش کردم
    خیلی ایده مثبت و خوبیه خصوصا برای دوستانی مثل من که توی کارهای اجرایی فعالیت دارند براشون مفیده ، همکاری کنید که تاپیک خوب پیش بره ، خود استاد هم ک تشریف دارند صفا می کنیم
    این یه پروژه سه طبقه اجرا شدست که مدارک کامل رو پیوست گزاشتم می تونید دانلود کنید
    واحد ها تیپ هستند و طبقه همکف هم پارکینگ هستش
    متراژ کل خونه حدود 64 متره از قصد متراژ پایین انتخاب کردم که دغدغه الان طراحی های پلان متراژ پایین بودن زمین هاست
    فایل پیوست 59299

خب دیگه یا علی بگید
    خیلی ممنونم از صاحب تاپیک ! واقعا دنبال یه همچین تاپیکی بودم من که پایم

خب ایمان جان با اجازه.تقریبا فضاها خوب در اومده ولی همسایگی ها اگه مشخص میشد خیلی چیزای دیگه هم مهم میشدن .
    آقای استاد خیلی از مسایل رو گفتن ، یه مورد خیلی تو چشمم میزد این بود محل حمام و سرویس خوب نشده،اگر یه جور حموم رو نزدیک خواب بیارین خیلی بهتر میشد ، الان واسه حموم یا کارایی که تو حموم انجام میشه باید از فضاهای عمومی رد شد.
    چه بهتر بود واسه این طرح 1 خوابه حموم رو داخل خود اتاق در میوردی . چون هم خصوصی تر میشد و هم واحد 1 خوابه معمولا زوج با تعداد کم زندگی میکنن که حمام داخل خواب خیلی باب میل تر هست،
    مورد بعدی سرویس و آشپزخانه داکت تاسیساتی نداره،ابعاد پله یه استاندارد هایی داره ، وقتی بحث اجرایی پیش میاد بهتره این ضوابط رو هم رعایت کنیم تا بشه تو طراحی ها لحاظ کرد.
    خب از مسایل اجرایی دیگه این که خواب کمد نداره، ابعاد آشپذخونه کوچیکه ، عرض پله 1.20 باشه . اها اینا هم هست 3طبقه روی پیلوت آسانسور میخواد ، واحد هم به تعداد پارکینگ تامین شده.
    البته خب من دیگه خیلی خیلی ضوابط رو گفتم
    ویرایش به دست Number_one : 11-09-12 در ساعت 14:20
    مريم آواتار ها
    مدیر طراحی‌داخلی
    فرسته‌ها در انجمن
    4,393

پیش فرض طرح شماره 1

خسه نباشين.
    ممنون از شروع خوبي كه دوستان داشتين.

منم فكر مي كنم جهات ممكن براي ورودي و همسايگي ها مشخص بشه تا بشه بهتر نظر داد.

در كل منم با اون سرويس بهداشتي موافق نيستم.البته به نظرم به هر حال از اونجايي كه يه سرويس بيشتر نداره بهتره درش به يه فضاي نيمه عمومي مثلا ورودي باز بشه تا فضاي اتاق خواب يا نشيمن.
    به خاطر سطح و ابعاد كم نشيمن،فرم كليش اگه به شكلي بود كه اون شكستگي رو به واسطه جداره آشپزخونه نداشت بهتر مي شد.مثلا با چرخش اتاق خواب و آشپزخونه به نحوي كه هر دو از طول به ديوار اصلي واحد قرارمي گرفتن.نورگيري نشيمن هم كه به خاطر اپن بودن اشپزخونه مشكلي پيدا نمي كنه.
    انّ الحسين مصباح الهدي و سفينه النجاه
    orangephoenix آواتار ها
    مدیر معماری و طراحی‌داخلی
    فرسته‌ها در انجمن
    1,827

پیش فرض طرح شماره 1

ضمن تشکر از دوستان

جاگذاری ها نسبت به نوع نورگیری خوبه ، با صحبتهای آقای امان موافقم برای اینکه الان هم ورودی کوچیکه هم اینکه چون این خونه فقط یه خواب داره بهتره بهای بیشتری به خواب داده بشه. حتی اگه دیوارش تا آکس دیوار سرویس ها بیاد جلو بهتره و میشه فضای کمد و یه حالت انبار کوچیک هم براش در نظر گرفت. توی شکل و جایگاه پنجره ها به تجدید نظر نیاز داره ، مثلا یه پنجره توی آشپرخونه هست که اصلا تعریف نشده حد و حدودش . همینا دیگه

پ ن : منم الان دارم یه خونه طراحی میکنم (مرحله اولش طی شده و اتود اولیه به مشتری نشون داده شده و پسندیده شده) خیلی دوست دارم تا هنوز وقت دارم روش کار کنم اینجا بذارم که از راهنماییهاتون بهره مند بشم . میشه الان بذارم آیا؟
    ویرایش به دست orangephoenix : 11-09-12 در ساعت 22:15
    Number_one آواتار ها
    عضو فعال
    فرسته‌ها در انجمن
    326

منم منتظرم تا طرحی رو بذارم با هماهنگی
    mr.4m4n آواتار ها
    کارشناس معماری
    فرسته‌ها در انجمن
    2,279

نقل قول نوشته اصلی توسط orangephoenix نمایش پست ها
    ضمن تشکر از دوستان

پ ن : منم الان دارم یه خونه طراحی میکنم (مرحله اولش طی شده و اتود اولیه به مشتری نشون داده شده و پسندیده شده) خیلی دوست دارم تا هنوز وقت دارم روش کار کنم اینجا بذارم که از راهنماییهاتون بهره مند بشم . میشه الان بذارم آیا؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط Number_one نمایش پست ها
    منم منتظرم تا طرحی رو بذارم با هماهنگی
    من که فکر میکنم مانعی نداشته باشه چند تا کار با هم گذاشته بشه. کافیه که هر کدوم شماره خودشو داشته باشه و دوستان هم با درج شماره ( و حتی عکس یا نقشه طرح مذکور ) نظرات خودشونو بگن.

راستی ، فکر کنم اگه یه جمع بندی هم باشه بد نباشه ؛ یعنی هر کدوم از دوستان که کاری رو میذاره ، در نهایت تو یه جمع بندی مطرح کنه که کدوم گفته ها و اظهار نظرات به دردش خورده و کارشو تکمیلتر کرده و ...
    .

: فکر کنم اینکاری که انجام میدیم ، یکی از بهترین راههای یادگیری طراحی و افزایش خلاقیت باشه ، چون داریم طرز فکر طراحان دیگه و غیر خودمونو یاد میگیریم ، فکرهایی که به خاطر سلیقه و طرز فکر خاصمون ، به ذهن ما خطور نمیکنه ، ولی وقتی چنین فکرهایی رو میخونیم و میبینیم ، با خودمون میگیم : " راست میگه ها ! فکر خوبیه ؛ چرا به فکر من نرسید ؟! " به فکر ما نمیرسه چون هر کدوم از ما بعنوان یک انسان عادی سلیقه و منشی داریم و یک جور میتونیم فکر کنیم ؛ ولی به عنوان یک انسان متخصص - طراح - برای اینکه بتونیم فکر و خواسته های مردم رو بخونیم و پاسخی درست و مطابق سلیقه و طرز فکر اونها بهشون بدیم ، نیاز داریم که طرز فکرهای متفاوت رو یاد بگیریم. این مساله ، یکی از موثرترین راههای افزایش خلاقیت نیز هست ( در کتاب طراحان چگونه می اندیشند؟ نوشته ، که من هم در تاپیک خلاقیت در معماری درجش کردم)
    معماری و کلا طراحی ، حرفه ایه که کار کردن در اون گروهی باید باشه و نتیجه گرفتن ، فردی . تفاوتش با هنر مطلق هم در همین کار گروهی اونه. ( منظورم از کار کردن بخشهای نخستین جمع آوری اطلاعات و ارزیابیه )
    ........G..4
    mr.4m4n آواتار ها
    کارشناس معماری
    فرسته‌ها در انجمن
    2,279

پیش فرض طرح شماره 1

نکاتی دیگر:

- با توجه به فضای کوچک خونه ، رنگ درها و نازک کاریها ( کاشی و روکش دیوار و ...) رو از رنگهای روشن پیشنهاد میکنم. در ضمن به کاربر پیشنهاد میکردم یا توصیه میکردم پیشنهادد کنن که ، مبمان و دکوراسیون رو رنگ روشن انتخاب کنه. از فرشهای با طرح ساده استفاده کنه و یا حداقلش فرشهای ایرانی با رنگهای روشن به کار بگیره.

- پیشنهاد میکردم که کاربر تختخواب و مبلمانی رو تهیه کنه که امکان قرار دادن وسایل در داخل اونها فراهم باشه. چون این خونه با توجه به فرهنگ ایرانی ، کمبود مکان برای انبار کردن خواهد داشت.
    یک راه حل برای ایجاد فضای انبار - البته با خرج اضافی و مثلا میشه سفارشی باشع یا بعنوان طراحی داخلی حساب بشه - اینه که کف قسمت پذیرایی رو با سه پله بیاری بالا و این فضای ایجاد شده رو با یک شبکه از ساختار فلزی و پانل ، به یک فضای انبار تبدیل کنیم و در ضمن عرصه پذیرایی کمی مشخص بشه.

- پیشنهاد میکردم که دیوار سرتاسری چپ( نهارخوری و نشیمن / پذیرایی ) رو با یک روکش روشن که مقداری حالت منعکس کننده داشته باشه ، بپوشونن تا اینجوری فضای کوچیک خونه ، از لحاظ روانی بازتر تصور بشه.

راستی ، هنوز نفهمیدیم که جهت این خونه چطوریه ، هرچند حس دوازدهمم بهم میگه که بر اصلی این خونه رو به سمت شرقه !
    ........G..4
    orangephoenix آواتار ها
    مدیر معماری و طراحی‌داخلی
    فرسته‌ها در انجمن
    1,827

پیش فرض طرح شماره 2

یه واحد مسکونی که 8 طبقه داره، 2 طبقه زیرزمین (پارکینگ + استخر و ... ) ، 6 طبقه هم مسکونی که هر طبقه دو واحده هست . اینها طبقات واحد هاش هست ، هنوز تکمیل نیست و در حد اتوده واسه همین نه پنجره داره و نه جزئیاتش کامله! و کارفرما اینو پذیرفته فعلا.کارفرما 3 تا خواب میخواسته + همه این طبقاتی رو که گفتم ... خونه هم شمالی هست و قراره زیر حیاط استخر و اینا در بیارم! یکی از مشکلاتم رامپی هست که میخواد به زیرزمین دوم بره که با مهندس سازه یکم به مشکل برخوردم!
    فعلا دوست دارم راجب واحدهای مسکونی ازتون راهنمایی بگیرم. پیشنهادی هم واسه رامپ داشتین می پذیرم خیلی خوشحالم که این موقعیت پیش اومد تا طرح بهتری با راهنماییهاتون بزنم. عرض 15 در طول 19.2 متر هست.

فایل پیوست 59621
    mr.4m4n آواتار ها
    کارشناس معماری
    فرسته‌ها در انجمن
    2,279

پیش فرض طرح شماره 2

نقل قول نوشته اصلی توسط orangephoenix نمایش پست ها
    یه واحد مسکونی که 8 طبقه داره، 2 طبقه زیرزمین (پارکینگ + استخر و ... ) ، 6 طبقه هم مسکونی که هر طبقه دو واحده هست . اینها طبقات واحد هاش هست ، هنوز تکمیل نیست و در حد اتوده واسه همین نه پنجره داره و نه جزئیاتش کامله! و کارفرما اینو پذیرفته فعلا.کارفرما 3 تا خواب میخواسته + همه این طبقاتی رو که گفتم ... خونه هم شمالی هست و قراره زیر حیاط استخر و اینا در بیارم! یکی از مشکلاتم رامپی هست که میخواد به زیرزمین دوم بره که با مهندس سازه یکم به مشکل برخوردم!
    فعلا دوست دارم راجب واحدهای مسکونی ازتون راهنمایی بگیرم. پیشنهادی هم واسه رامپ داشتین می پذیرم خیلی خوشحالم که این موقعیت پیش اومد تا طرح بهتری با راهنماییهاتون بزنم. عرض 15 در طول 19.2 متر هست.

فایل پیوست 59621
    با تشکر از اینکه طرحتون رو واسه نقد گذاشتید.

نکاتی چند که به ذهنم رسید:

فایل پیوست 59630

1. در باکس پله ، آستانه مناسبی مابین پاگرد حرکتی و در های ورودی و آسانسور قرار گرفته. به نظر من با بردن در کمی به سمت داخل ، این حریم و راحتی بیشتر هم میتونست بشه.

2. اون قوس و پخی که احتمالا به خاطر نما ایجاد کردید به نظر من فضای داخلی رو یه مقدار مخدوش کرده . اولا فضای پا گرد محدودتر شده . درسته که آسانسور هست و اسباب رو هم میشه با اون حمل کرد ولی باز به نظر من پاگرد کوچیکه . اگه امکانش بود که اون جداره قوسی کمی بیاد جلو ( که فکر نکنم امکانش باشه ) بهتر بود. اون پخ هم در فضای پذیرایی چندان جالب دیده نمیشه ؛ چون در قسمتهای دیگه جداره های پذیرایی پاسخی براش نیست و در ضمن چون پخ کوچیکیه یه جور برآمدگی و نقص دیده میشه و چهارچوب فضایی پذیرایی رو ناقص کرده. اگه این پخ تو بخش نشیمن یا خصوصی بود چندان ایراد نمداشت ولی پذیرایی بخشی از خوه هست که شخصیت اعضای خونه رو به دیگران نشون میده و بهتره هرچه ممکن آراسته و وارسته باشه.

3. برای اینکه موقعی که در بازه داخل خونه دیده نشه یه تیغه جلوی وردوی گذاشتین. به نظر من این تیغه خوب کار نمیکنه. ورود به داخل خونه به سمت عرصه پذیرای و از دل اون صورت میگیره. فکر کنین مثلا موقعی که مهمون هست و شما از بیرون میاید ، اسباب پذیرایی خرید کردید که تو خونه تون نبوده و ... ، باید از بین مهمونها رد بشید. یعنی الان عرصه ورودی و پذیرایی با هم تداخل دارن که خوب نیست. میتونستین اون تیغه رو حذف کنین و به جاش یه تیغه بین فضای ورودی و پذیرایی تعبیه کنید تا عرصه پذیرایی هم بیشتر تعریف بشه و حتی میشد به جای تیغه دکوراسیون چوبی ، جاکفشی ، رخت آویز ، کمد و ... کار کرد. واسه محدود کردن دید از واحد جلویی به داخل خونه هم ، موقعی که در بازه ، میشه به جای اون تیغه از اون چیزهیی که از سقف آویزون میکنن - نمیدونم اسمش چیه . انگار یه سری رشته تزئینی هستن که هم جلوی دید رو میگیرن و هم تزئینی هستن و به راحتی هم کنار میرن - استفاده کرد.

4.قرارگیری عرصه های عمومی ، نیمه عمومی و خصوصی خوب شده. اگه من بودم ، عرصه نشیمن رو به یه طریقی ، نسبت به عرصه پذیرایی از لحاظ دید محدودتر میکردم.تا اگه مهمون رسمی به خونه اومد و پذیرایی اشغال شد ، باز بشه بدون مشکل چندان از عرصه نشیمن بدون مزاحمت و به راحتی استفاده کرد. منظورم قرار دادن دیوار نیست؛ دکوری کمدی کتایخونه ای ، آکواریوم و ... ،

5. نورگیر بزرگتر رو سعی میکردم به صورت بالا و پایین باز کار کنم تا طبق اثر دودکش ، به جریان یافتن هوا و تهویه طبیعی در داخل کمک کنه. بالکنها رو بزرگتر میگرفتم و پنجره اتاقهای خواب رو رو به بالکن و نه به نورگیر ، باز میکردم تا حریم صوتی رو واسه دو واحد ایجاد کنم.

6. در مورد نورگیر کوچک ، اگه بخواهید اونجا واسخه خواب و آشپزخونه از همین پنجره های عادی تعبیه کنید ، فایده ای نداره ( مثل همین طرحهای معمول ) نه میشه بازشون کرد و نور و دید مناسب دارن . اگه من بودم اونجا بازشو تزئنی میذاشتم. مثلا به جالی یک بازشوی بزرگ ، از چند تا فریم مربع کوچیک استفاده میکردم که قابشون مربغع باشه و شیشه هر کدوم بک رنگ باشه ( الهام از ارسی ) برای بعضیهاش هم امکان باز شدن میذاشتم. اینجوری مفیدتر میشدن.

7.یه کم استفاده مهمونا از سرویس بهداشتی دردسر داره و باید برن تو حریمها و عرصه های دیگه.

اینها ایراد نبودن ، پیشنهاد بودن.ممنون از اینکه این امکان رو فراهم کردید که بتونیم با نقد معماری ، معماری یاد بگیریم.
    بقیه ش واسه بعد.
    ........G..4
صفحه 1 از 5 1 2 3 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 12 از 58

اطلاعات بحث

کاربرانی که در حال مشاهده این بحث هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این بحث است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)