ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 18 1 2 3 11 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 12 از 205
    مريم آواتار ها
    مدیر طراحی‌داخلی
    فرسته‌ها در انجمن
    4,393

Exclamation شما چطور طراحي (دیزاین) مي كنين؟!

سلام به همه دوستان به خصوص عزيزان معمار!
    اين تاپيك به نظرم اگه دوستان محترم خوب همراهي كنن خيلي مي تونه مفيد باشه!
    سوال اينه شما چطور طراحي مي كنين؟!
    منظورم اينه كه براي شروع طراحي چيكار مي كنين و كارتون رو چطور پيش مي برين !
    البته مي دونم بسته به طرح و شرايط جانبي ممكنه تغييراتي داشته باشه ولي معمولا هر معماري يه روند كلي در طراحيش داره!
    مثلا:
    يه نفر از مطالعات راجع به موضوع شروع مي كنه و بعد تحليل سايت و بعد مي شينه عملكردها رو رديف مي كنه و سيركولاسيون فضاها و ....
    يه نفر ديگه از همون اول مياد موضوع رو به صورت انتزاعي مي بينه مثلا براي طراحي يه موزه مي شينه يه فرم يا نمادي از موزه در ذهنش مجسم مي كنه و اونو به بنا تبديل مي كنه
    يه نفر ديگه براي طراحي از نما شروع مي كنه
    يه نفر ديگه از پلان
    و يكي از حجم!
    منظورمو واضح توضيح دادم
    مي خوام از روند فيزيكي و ذهنيتون بيشتر بگين!
    از همون اول طراحي چطور فكر مي كنين به چي فكر مي كنين روند خط خطي كردن !رو از كجا و چطور شروع و چطور تموم مي كنين!
    روشنه؟!
    باور كنين اينو جدي مي گم اگه همه بيان بگن چي كار مي كنن به نتايج خيلي عالي مي رسيم كه هم براي تك تكمون خوب و مفيده و هم مي تونه در مراحل بالاتر به اين وضع بي در و پيكر معماري يه نظم ذهني و فيزيكي بده
    پس بفرمايين!و بقيه هم در مورد نحوه عمل بقيه انتقاد كنن و نظراتشون رو بگن!
    راستي جايزههم مي ديم!!!!!!:هر كي خوب شركت كنه يه اعتبار درست حسابي بهش مي دم!!!!!
    چيكار كنم !!!؟ بايد يه جوري تشويقتون كنم بياين دو كلوم حرف بزنيم!!!:D
    hkarimi آواتار ها
    عضو فعال
    فرسته‌ها در انجمن
    368

سلام دوستان!
    ممنون از مريم، به خاطر اين ايده جالب.
    اگه دوستان لطف كنن و مختصري راجع به پروسس طراحي خودشون توضيح بدن خيلي عالي ميشه.
    راستش اين موضوع يكي از مسائليه كه واسه همه دانشجويان معماري بخصوص اونا كه تازه وارد مقوله طراحي ميشن و اونا كه از دور اين رشته را ميبينن وجود داره.
    من قبل از شروع طراحي اطلاعات جامعي راجع به پروژه جمع آوري مي كنم. بعد بسته به اين كه اين پروژه يه كار عملكرديه يا فرمي شروع به كار مي كنم.
    مثلاً اگه پروژه يه بيمارستان باشه يه كار عملكريه ديگه يعني بايد همه فضا ها به خوبي شناخته بشه و روبط بين فضا ها به درستي حل بشه پس از چارت هاي مختلف به يه سازمان پلاني خوب ميرسم بعد بر اساس اون به فرمي فكر مي كنم كه بشه اين تقسيم بندي فضا درش اعمال بشه.
    اما اگه پروژه يه كار فرميك باشه يعني اهميت فرم بيشتراز عملكرد باشه مثل يه موزه.
    خوب در اين پروژه اول به يه فرم زيبا فكر مي كنم كه بتونه به عنوان يه شاخص شهري در بياد بعد بر اساس مطالعاتي كه راجع به فضا ها انجام دادم روابط فضايي را درش حل مي كنم.
    در مورد پروژه هايي هم كه كوچيك باشه اين دو مقوله با هم و به طور موازي پيش مي ره يعني توأمان هم به فرم هم عملكرد فكر مي كنم.
    www.hkarimi.com
    علامت سئوال
    علامت سئوال آواتار ها
    Guest

خواهرم معماری می خونه من هم همیشه پایه ی طرح هاش هستم چون اینکارو دوست دارم حتی خیلی از پروژه هاشو من انجام دادم ولی این موضوع اینقدر ها هم پیچیده نیست همه چیز از یه ایده شروع با یه ایده ادامه و به یه ایده ختم می شه به نظر من جهان پست مدرن جهان ایده هاست و فقط باید ایده پرداز خوبی بود:D
    hkarimi آواتار ها
    عضو فعال
    فرسته‌ها در انجمن
    368

نقل قول نوشته اصلی توسط علامت سئوال نمایش پست ها
    خواهرم معماری می خونه من هم همیشه پایه ی طرح هاش هستم چون اینکارو دوست دارم حتی خیلی از پروژه هاشو من انجام دادم ولی این موضوع اینقدر ها هم پیچیده نیست همه چیز از یه ایده شروع با یه ایده ادامه و به یه ایده ختم می شه به نظر من جهان پست مدرن جهان ایده هاست و فقط باید ایده پرداز خوبی بود:D
    حرفتون كاملاً درسته اما چطوري به يه ايده رسيدن كار خيلي ساده اي هم نيست و تازه از اون ايده به يه معماري منطقي رسيدن هم همينطور.
    نه اينكه بگم سخته ها ولي هر كسي واسه اين كار يه روش يا روشهايي داره كه اگه دوستان تو اين بخش توضيح بدن خيلي خوب ميشه.
    ان شالله مفصل تر راجع بهش بحث مي كنيم.
    ممنون از شما به خاطر توضيحاتتون.
    اگه بيشتر بازش كنيد عالي ميشه.
    www.hkarimi.com
    مريم آواتار ها
    مدیر طراحی‌داخلی
    فرسته‌ها در انجمن
    4,393

واي من همش دو ساعت نبودم چه خبره اينجا!
    از استقبالتون ممنون
    ممنون از آقاي كريمي براي شروع خوبي كه در اين بخش داشتن و دوستمون علامت سوال
    صحبت دوستان تا حالا عالي بوده!
    دقيقا همينطوره اينكه چطور به يه ايده درست برسيم مهمهايده به نظر من همون فكره يعني فكرمون رو در هر موضوعي روي چي متمركز كنيم تا بدونيم از چه راهي مي تونيم حرفمون و فكرمون رو بهتر به نتيجه و به ديد سايرين برسونيم
    در عين حال يه نظر شخصي من اينه كه فرق معمار با يه مجسمه ساز در يه نكته ظريفه معمار مي سازه مجسمه ساز هم مي سازه ولي با يه مجسمه كسي زندگي نمي كنه ولي با يه معماري بايد بشه زندگي كرد پس بايد در انتخاب مسير و فكر درست عمل كرد!نمي خوام منكر اين قضيه بشم كه يه مجسمه گاهي خيلي تاثير گذاره ولي....
    يه مجسمه در نهايت اگه خوب نشد مي ذاريمش كنار انباري!!!ولي يه معماري نادرست رو مي شه گذاشت كنار انباري؟!!!
    مثال واضحش كه احتمالا همه دوستان معمار باهاش برخورد كردن اون مخلوق بي چاره اي كه فكر كنم تو سال 1972 محكوم به مرگ شد!منظورم همون مجموعه مسكوني لوكوربوزيه هستش كه در عين داشتن ايده هاي زيبا كارايي لازم رو در اون منطقه نداشت و تبديل به يه معضل شد و چاره كار در تخريب بنا بود و يه عده اون روز رو روز مرگ مدرن اسم گذاشتن البته منظورم بحث سر اين موضوع نيست چون واقعا خيلي جاي بحثه و با خيلي از اين نظرات موافقان و مخالفان زيادي هست
    در كل هدفم از مطرح كردن اين موضوع اين بود كه حواسمون رو جمع كنيم!
    به نظر من معماري در عين شيريني و سادگي واقعا سخته و نبايد گول ظاهر قضيه رو بخوريم والا نتيجه مي شه اوني كه الان داريم مي بينيم!
    براي اصلاح قضيه بايد از پايه شروع كرد و اين پايه به نظرم رسيد همين بحثي هست كه توي اين تاپيك قراره بيشتر درباره اش حرف بزنيم!
    به علاوه كه بنا به گفته آقاي كريمي مي تونه براي دوستان ترمهاي اول هم كمك خوبي باشه چون من خودم هم با اين مشكلات در ترمهاي اول برخورد داشتم و مي فهمم چه سخته!!!!
    واي چقدر طولاني شد
    خوب حالا شما بفرمايين!
    يه خواهش ديگه لطفا مثل دوستمون علامت سوال كه انگار معماري نمي خونه دوستان رشته هاي ديگه هم اگه نظري دارن بگن تا به بحث كمك كنه
    iman kh آواتار ها
    مدیر عکاسی
    فرسته‌ها در انجمن
    2,449

چه عجب یه بحث معماری دیدیم اینجا ..... !
    من خودم همیشه اول به موضوع فکر می کنم . شاید مرحله آخر این فکر همون مطالعات باشه.
    هر چقدر که فکر به موضوع اهمیت داره فکر به مخاطبم اهمیت داره . فصل مشترکای این دو نوع تفکر میشه همون ایده هایی که بعدا سعی می کنم راه حل فیزیکی واسش پیدا کنم .
    اما کلا با توجه به موضوع بعضی وقتا مجبوریم چند تا روش رو به موازات ادامه بدیم . مثلا بیمارستان که دوستمون گفتن . اگه قرار باشه اول به عملکرد ذهن رو مشغول کرد نتیجه کار یه بیمارستان خوب اما بی روح می شه . پس بهتره احساس و منطق رو با هم جلو برد .
    در کل تمام معماری بر می گرده به مخاطب پس همیشه برای مخاطب معماری کنیم . . . .
    مريم آواتار ها
    مدیر طراحی‌داخلی
    فرسته‌ها در انجمن
    4,393

ممنون از آقا ايمان
    كاش يه ذره بيشتر توضيح مي دادين!
    در مرحله فكر كردن به موضوع دقيقا به چي فكر مي كنين؟
    صحبتهاتون خوب بود ولي دلم مي خواد كاربردي تر باشه يعني دقيقا بگين در هر مرحله چه اتفاقي ميفته !چجوري روند كار شكل مي گيره .
    مرحله خط كشيدن به چي فكر مي كنين؟
    مثلا چطور مي شه به گفته خودتون به طور موازي و همراه هم در طراحي از احساس و منطق استفاده كرد؟
    من اسمش رو مي ذارم حس زيبا شناختي!
    زيبا شناختي به نظر من نه تنها از نظر ظاهر و فرم و شكل بناست بلكه كاربري و كاركردها رو هم مي تونه تحت الشعاع قرار بده!
    ولي نكته در اين هستش كه چطور هر دو اين موضوع رو همزمان و هماهنگ بشه در يه پروژه پياده كرد.
    دوستان عزيز يه خواهش ديگه لطفا افرادي كه ميان اگه دلشون مي خواد يه معرفي كوچولو از رشته مقطع و ترم تحصيلي شون بدن تا مقايسه و نتيجه گيري با معيار مناسبتري انجام بشه.
    مثلا آقاي كريمي انگار دارن براي ارائه پروژه ارشد كار مي كنن و مسلمه نظراتشون كامل تر و پخته تر از كسي كه هنوز ترم دو معماري هستش بايد باشه و يه سري مسائل ديگه كه در طي كار لزومش معلوم مي شه
    باز هم از همكاري همه ممنون
    آقاي خياطان شما هم اگه لطف كنين ممنون مي شم
    واي الان آخر خوشحاليم كه دوستان همكاري خوبي داشتن
    با اجازه يه توضيح كوچولو ديگه
    مي دونم تفكيك مراحل شكل گيري يك طرح كار ساده اي نيست و شايد بعضي وقتها شدني نباشه و مرز مشخصي بين مراحل نباشن ولي اگه دوستان سعي كنن تفكرات و راه كارهايي كه در هر مرحله از انجام يه پروژه دارن بگن ممنون مي شم
    باور كنين نتيجه بي نظيري مي تونه داشته باشه(اين تيكه آخر يه اپسيلون بازار گرمي هم قاطيش داشت!!!!!:D)
    Navid آواتار ها
    مدیر طراحی‌صنعتی (در مرخصی)
    فرسته‌ها در انجمن
    2,750

نقل قول نوشته اصلی توسط iman khayatan نمایش پست ها
    چه عجب یه بحث معماری دیدیم اینجا ..... !
    چقدر عجیب! اتفاقا به نظر من بچه های بخش معماری خیلی فعالن...مطمئنید این بخش رو درست نگاه کردید؟!
    مريم آواتار ها
    مدیر طراحی‌داخلی
    فرسته‌ها در انجمن
    4,393

نقل قول نوشته اصلی توسط Navid نمایش پست ها
    چقدر عجیب! اتفاقا به نظر من بچه های بخش معماری خیلی فعالن...مطمئنید این بخش رو درست نگاه کردید؟!
    به به آقا نويد حالا كه قسمت شد تشريف آوردين اين ورا شما هم اگه نظري دارين بفرمايين خوشحالمون مي كنين!
    باز هم تشريف بيارين منزل خودتونه!:D
    اين يكي وجداني آف تاپيك نبود ها!
    گفتم نظر بدين!
    iman kh آواتار ها
    مدیر عکاسی
    فرسته‌ها در انجمن
    2,449

آره اما بحثای معماری خیلی کمرنگ تر از اخبار یا نمونه های معماریه .
    من در حال کارکردن رو طرح نهایی هستم .
    به نظر من معماری یعنی خلاقیت . خلاقیتم خودش محصول اختراع و تخیله .
    اختراع یعنی بوجود اوردن چیزی که قبلا نبوده . مرحله اول هر اختراعی مشاهده و جمع کردن اطلاعاته . مرحله دوم تفکر در مورد این مشاهداته . مرحله سوم کشف واقعیاتیه که تا حالا ازشون غافل بودیم و مرحله آخر عملی کردن این کشفیاته برای استفاده عملی .
    تخیل قدرت انسان در تولید ایده است . هیچوقت نباید برای تخیلمون دنبال هدف باشیم چون تخیلی که ملزم به نیازها و الزامات عملی باشه جلوی خلاقیت رو می گیره .
    تخیل دو مرحله داره که مرحله اول بستگی به آرشیو ذهنی طراح داره که از کنار هم قرار دادن خاطرات تصویری شروع به تجسم می کنه . مرحله دوم یعنی تغییر و تفکر در مورد تمام تصاویر مرحله اول و تبدیل انها به عناصری که فقط به پروژه اختصاص داره .
    مريم آواتار ها
    مدیر طراحی‌داخلی
    فرسته‌ها در انجمن
    4,393

بسيار عالي بود آقاي خياطان اگه اجازه بدين يه توضيحات و سوالهايي رو من بگم
    خلاقيت در يك مراحلي از پيشرفتش بايد فارغ از خيلي جوانب و محدوديتها باشه درست(سوال :چطور اين آزادي ذهن رو مي شه ايجاد كرد؟)ولي از يه جايي بايد كنترل شده عمل بشه تا بتونه نتيجه به قول شمااستفاده عملي رو در پي داشته باشه والا مي شه مثل خيلي از طرحهايي كه به قول زهرا جون(يادش به خير!-زهرا از اعضاي فعال كافه هست كه احتمالا الان مشغول امتحانهاست!)معماري كاغذيه و به اجرا نمي رسه اميدوارم سوئ تفاهم نشه قبول دارم كه همين معماري هاي كاغذي!!!گاهي در طر حهاي بعدي مفيدن و شايد يه روزي هم قابليت اجرا رو داشته باشن ولي حداقل از هر 10 تا نصفش بايد قابليت اجرا رو داشته باشه نه؟!
    دوستان كسي هست كه بخواد صحبتهاي آقا ايمان رو كامل كنه؟
    ايشون بحث خوبي رو شروع كردن كه مي تونه براي خلق هر اثري مفيد باشه اگه كسي مي خواد نمود هاي عيني اين حرفها رو در معماري بگه با كمال ميل مي شنويم!
    توضيحاتتون واقعا عالي بود اميدوارم دوستان بتونن استفاده كنن
    راستي دوستان عزيز كه هنوز ترمهاي اول هستين!لطفا شما هم از تجربياتتون بگين و اينكه در چه مراحلي از كار گير ميفتين!!!كجاهاست كه بيشتر حس مي كنين نمي دونين بايد چيكار كرد؟!
    اينجوري خط و مسير حركت بحث مشخص تر و مفيد تر مي شه!
    ممنون
    iman kh آواتار ها
    مدیر عکاسی
    فرسته‌ها در انجمن
    2,449

مرسی لطف داری شما .
    به نظر من آزادی ذهن وقتی بوجود میاد که ما سعی نکنیم معجزه کنیم .
    یعنی دنبال این نباشیم که یه کار خارق العاده انجام بدیم . از طرفیم خودمونو محدود تعاریف همیشگی نکنیم .
    مثلا اگه موضوع طراحی بیمارستانه همون قدر که به عملکردو فرم فکر می کنیم یه کم به زندگیم فکر کنیم .به ارامش به روحیه و به خیلی جنبه های دیگه که مخاطب باهاش درگیره . این باعث میشه طرحمون کاغذی نشه .
صفحه 1 از 18 1 2 3 11 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 12 از 205

اطلاعات بحث

کاربرانی که در حال مشاهده این بحث هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این بحث است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)