ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 3 1 2 3 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 12 از 26
    Unrated آواتار ها
    مدیر بخش عمومی
    فرسته‌ها در انجمن
    2,322

پیش فرض آشنایی با رندر و مفاهیم آن

درود

توی این تاپیک با کمک حرفه ای های رندر بنده سعی میکنم به دوستانی که دوست دارن با دوست تو که دوست داره با دوست من... اهم اهم ... ببخشید... دوست دارن با این برنامه ی رندر آشنا بشن ، کمک کنم.

کم کم جلو میریم.

به پیشنهاد خوب یکی از دوستان، این تاپیک صرفا به مفاهیم رندر اختصاص داده میشه، تا اگه بعدا بجز هایپر شات خواستیم رندرر دیگه ای رو معرفی کنیم، این تاپیک قابلیت ارجاع داشته باشه.
    نگران نباشید هایپرشات سرجاشه، بعد ازین.
    ویرایش به دست Unrated : 09-06-25 در ساعت 13:26

Unrated آواتار ها
    مدیر بخش عمومی
    فرسته‌ها در انجمن
    2,322

پیش فرض رندر یعنی چه!

اولین قدم، مشخص کردن این هست که اصلا رندر چه معنی داره؟ کی ما نیاز پیدا میکنیم که رندر بگیریم، و مسائلی ازین قبیل :D
    www.cafedexign.com
    ارائهٔ ماشینی تصاویر یا رندرینگ (Rendering) فرایند تولید ماشینی تصاویر بر پایهٔ مدل‌های محاسباتی، و سپس، ارائهٔ رایانه‌ای آن‌ها بر روی صفحهٔ نمایش را شامل می‌گردد.(منبع، و اطلاعات بیشتر:ویکیپدیا)

یک تصویر رندر شده با نرم افزار POV-Ray 3.6

------

خب توی لینک مورد نظر میتونید اطلاعاتی رو مشاهده کنین... اما ویکیپدیای فارسی مخزن لغات عصر هخامنشیه. پس میخوایم ساده درباره ی رندر حرف بزنیم. برداشتی ساده و معمولی:
    www.cafedexign.com
    فرض کنید توی یک برنامه ی با قابلیت مدلسازی سه بعدی ، مثل راینو، مکس، مایا، اسکچ آپ، اوتوکد، آرچیکد، و ... یک صندلی ساختین. یعنی ابعاد و ضخامت و مشخصات جئومتری صندلیتون رو خلق کردین. www.cafedexign.com
    معمولا هدف از مدلسازی سه بعدی، ارائه ی شی ساخته شده بصورت یه تصویر حقیقی، یا یه تصویر غیر حقیقی(درباره ی این نوع بعدا صحبت میکنیم) هست.
    www.cafedexign.com
    خب، چه چیزی، از یه اندازه، یعنی چند بردار و چند صفحه توی فضا یه تصویر حقیقی میسازه؟
    طبق یه تعریفی که فکر کنم توی راهنمای یکی ازین نرم افزارهای رندر خوندم اینان:www.cafedexign.com
    1. جنس: توی واقعیت، هر ماده ی ای یه **** داره این جنس ، که در اصطلاح رندر معمولا بهش متریال گفته میشه، کیفیت فیزیکی ماده رو در واکنش به نور مشخص میکنه. یه ماده ای آبیه، یه ماده ای قرمز. یا یه ماده انعکاس نور داره، یکی نداره. یه ماده شفافه، یکی نیست. .حتی ممکنه یه متریال، خودش نور دهنده باشه.
    2.نور: در دنیای واقعی، نور از لازمه های دیدن محسوب میشه. نور روی دید ما از اشیا مختلف تاثیر میزاره. برای متوجه شدن این قضیه، کافیه یکبار توی اتاقی با نور قرمز، به اشیا رنگی مختلف نگاه کنید تا تاثیر نور مختلف رو ببنید. از طرفی نور روی سایه هاهم تاثیر میزاره.www.cafedexign.com
    www.cafedexign.com
    ----

رندر کردن یعنی تبدیل اندازه های یه جسم ( مشخصات جئومتری یه ماده) به تصویری حقیقی، با اعمال دو عنصر بالا به جسم و محیط جسم.www.cafedexign.com
    نمونه شو ببنید:www.cafedexign.com
    من با نرم افزار اسکچ آپ ، یه شکل ساده ساختم.www.cafedexign.com

بعد از رندر گرفتن( یعنی مشخص کردن فاکتور های نور و متریال) تصویر من اینه.

www.cafedexign.com
    فکر کنم به اندازه کافی ساده بوده باشه.
    این از مفهوم عمومی رندر!
    www.cafedexign.com
    پ.ن: از دوستان خواهش میکنم اگه چیزی فکر میکنن باید اضافه بشه، یا سوالی دارن حتما بنویسن تا هم من و هم بقیه یاد بگیریم.
    ویرایش به دست Unrated : 09-06-25 در ساعت 13:13

Unrated آواتار ها
    مدیر بخش عمومی
    فرسته‌ها در انجمن
    2,322

پیش فرض renderer Softwar (رندرر)

حالا که با مفهوم رندر آشنا شدیم، به نرم افزار رندر میپردازیم.
    www.cafedexign.com
    برنامه ای که کار رندر رو انجام میده، رندرر نام داره(انتظار نداشتید که خیار شور نام داشته باشه، نه؟) . به پروسه ی رندر تفسیر هم میگن. یعنی برنامه ، مشخصات تعیین شده توسط شما، و تاثیراتی رو که روی هم دیگه میزارن رو به گرافیک رایانه ای تبدیل میکنه.
    اکثر برنامه های مدل ساز، همراه خودشون یک برنامه ی رندرر (یا موتور رندر Rernder engine) دارن. مشکل اینجاست که این موتور های رندر( ترجیح میدم بگم موتور رندر، گفتن رندرر، من یاد ررررر میندازه.. چیزی شبیه صدای هلی کوپتر... و من با چیزایی که با پرواز ققنوس و چرندگان مقابله کنه میونه خوشی ندارم... آو! چقدر حرف بی ربط! هیس!). میگفتم ، این موتور های رندر مشکلشون اینه که معمولا انعطاف پذیری مورد نیاز یک کاربر رو ندارن، و حتی اگه داشته باشن، ممکنه خروجیشون ضعیف باشه. www.cafedexign.com
    بعضی برنامه ها مثل اسکچ آپ هم که به کلی فاقد این موتور رندر هستن(هین هین نمیکنن؟ نه موتور رندر هین هین نداره!)www.cafedexign.com
    www.cafedexign.com
    برای همین ما از برنامه های اضافی رندرر استفاده میکنیم که بصورت جدا گانه تهیه میشن.
    www.cafedexign.com
    موتور های رندر رو میشه طبق روش های مختلفی دسته بندی کرد. روش اول بر اساس نوع خروجی اونهاست. همیشه ما از یک موتور رندر نمیخوایم که حالت حقیقی یک مدل رو به ما بده. گاهی ممکنه بخوایم چیزی شبیه نقاشی یا اسکیس تحویل بگیریم.www.cafedexign.com
    پس دسته بندی به این صورته:
    1. رندرر(رررر!) های PhotoRealistic یا حقیقت گرا:www.cafedexign.com
    این رندرر ها، خروجی های میدن که در اون سعی میشه تصویر خروجی از مدل شما، حد اکثر تطابق با واقعیت رو داشته باشه. یعنی حالت آرمانی اینه که شما نتونین اون خروجی رو از عکس عادی تشخیص بدید. میزان تطابق، به مهارت کاربر، و قدرت و امکانات رندرر و همینطور مدل مربوطه بستگی داره.www.cafedexign.com

نمونه یک رندر حقیقت گرا با maxwell 1.7
    www.cafedexign.com
    2.رندرر های Non-Photorealistic غیر حقیقت گرا:
    اینها موتور های رندر هستن که قابلیت رندر مدل شما رو بصورتی دارن که خروجی شبیه اسکیس، نقاشی و ... رو دارن. من شخصا در این موتور رندر ها تجربه ای ندارم، چون معمولا با ابدیل خروجی متور رندر های نوع اول توی فوتوشاپ و دادن افکت های مختلف، میتونم دلخواهمو در حالت غیر حقیقت گرا بدست بیارم. از حامد و حسام میخوام اطلاعاتشونو در باره مزیت های این روش ، بر استفاده از موتورهای غیر حقیقت گرا بگن.www.cafedexign.com

نمونه یک رندر غیر حقیقت گرا
    www.cafedexign.com
    3پ.ن: ممکنه موتور هایی باشن که قابلیت دوگانه داشته باشن. من نمیدونم.
    =============
    www.cafedexign.com
    دسته بندی دیگه ای برای موتور های رندر هست. این دسته بندی بیشتر به رابط کاربری ونرم افزاری برمیگرده.www.cafedexign.com
    1. رندرر های درونی: رندرر هایی هستن که بعد از نصب، کنترلشون روی فاکتور های رندر(نور،جنس و...) از داخل برنامه ی اصلی هست. به عنوان مثال، vray For sketchup برای کنترل متریال ها و نور و... از داخل اسکچ آپ عمل میکنه. و برای استفاده ازون باید اسکچ آپ رو داشته باشید. www.cafedexign.com
    2.رندرر های بیرونی: رندرر های هستن که به عنوان ی برنامه ی مستقل روی سیستم نصب میشن. برای رندر کردن مدل ها توی این موتور های رندر، باید فایل مدل ذخیره شده تون رو توی مدل فرا بخونید. دقت کنید، گاهی این موتور ها پلاگین هایی برای سریع کردن کار انتقال و تبدیل از برنامه ی مدل ساز، به برنامه ی رندر دارن که این پلاگین ها ممکن دکمه ها و گزینه هایی رو به برنامه ی مدل ساز اضافه کنن، اما این اونا رو جزو دسته ی اول نمیکنه، چون در هر حال عملیات اصلی توی برنامه ی مستقل رندرر انجام میشه
    www.cafedexign.com
    =====

دسته بندی غیر کاربری هم هست که فقط بدونید:1. موتور های رندری که در لحظه، حدود خروجی رو به شما نشون میدن و تقریبا مشخص میکنن که بعد از عملیات کامل رندر چه خروجی خواهید داشت2. موتورهایی که خروجی تا زمانی که رندر انجام نشه قابل مشاهده نیست.
    www.cafedexign.com
    =====

فکر کنم این هم زیاد سخت نبود. سوالی بود بفرمایید.
    www.cafedexign.com
    ویرایش به دست Unrated : 09-06-25 در ساعت 13:15

Navid آواتار ها
    مدیر طراحی‌صنعتی (در مرخصی)
    فرسته‌ها در انجمن
    2,750

با تشکر از ایمان برای مطالب خیلی خوب و کاملش....
    تا جایی که میدونم رندر انجین ها از چندین تکنیک برای رندر کردن استفاده میکنن...که هر تکنیک قسمتی از کار رو بر عهده داره ( طبیعیه که برنامه ای که از تعداد بیشتری تکنیک استفاده کنه، نتیجه ای بهتر و البته کند تر داره)

بعضی از این تکنیک ها:

[ame="http://en.wikipedia.org/wiki/Scanline_rendering"]Scanline rendering[/ame]
    از الگوریتم های ابتدایی رندر که تقریبا تمام نرم افزار ها از اون استفاده میکنن

Ray tracing
    الگوریتمی که مسیر خروجی نور از منبع رو تا زمان رسیدن به چشم(یا دوربین ) دنبال میکنه

Radiosity
    این الگوریتم بر خلاف تکنیک قبل فقط مبتنی بر مسیر قابل پیش بینی نور نیست، بلکه تمام بازتاب ها و اغتشاشات نوری رو که ممکنه به خاطر ناصافی سطح و... به وجود بیاد رو پیش بینی میکنه
    این عکس اثر استفاده از این تکنیک رو به خوبی نشون میده:

Navid آواتار ها
    مدیر طراحی‌صنعتی (در مرخصی)
    فرسته‌ها در انجمن
    2,750

یه توضیح :

از مشخصات تاپیک های آموزشی ایمان، جامع و کامل بودن اونهاست...
    از تمام دوستانی که به بحث مدلسازی و رندرینگ علاقه ای دارن دعوت میکنم که حتما این تاپیک رو دنبال کنن....تا اینجا که برای من خیلی مفید بوده
    Unrated آواتار ها
    مدیر بخش عمومی
    فرسته‌ها در انجمن
    2,322

پیش فرض آشنایی با بعضی لغات رایج در رندر 1-متریال

وقتی درباره ی رندر و رندر گرفتن صحبت میکنیم، یک سری اصطلاحات رو مدام بکار میبریم که بهتره یه اشاره ی کوچیکی به هر کدوم داشه باشم.
    www.cafedexign.com
    1.متریال =ماده= جنس=material :

www.cafedexign.com
    متریال به سادگی جنس و ماده ی تشکیل دهنده ی مدل شما(یا بخشی ازون) هست.متریال یک لیوان شیشه ست، متریال یه سکه نیکلی، نیکله، و متریال مغز بنده اونقدر نابه که شناسایی نشده.:D
    متریال ها در دنیای حقیقی و گرافیکی، خصوصیات مختلفی دارن که به خصوصیات اساسی اونها اشاره میشه:www.cafedexign.com
    - بازتاب نور یا reflection : سطح فلزات در حالت عادی نور رو بر میگردونه ( و کله ی روبرتو کارلوس هم) . میدونید که هرچی بازتاب نور یک ماده بیشتر باشه، شما تصویر واضح تری از خودتون رو در اون ماده میتونید ببنید، و همینطور میزان دیده شدن انعکاس نور اشیا نورانی ( یا هر شی دیگه ای که از خودش نور ساطع میکنه، حتی اگه خودش مولد نور نباشه) توش بیشتره.
    www.cafedexign.com
    -شفافیت یا Transparency : این هم مثل مفهوم قبلی ساده ست. جسم شفاف جسمیه که بشه اونورشو دید! چیزایی مثل شیشه ی عادی، آب، و روح(!) اازین دسته ان. حرف زیادی درینباره نیست جز اینکه متوجه باشین اجسام شفاف میتونن حالت منشور به خودشون بگیرن. مثلا میدونید که اگه از یه هرم شیشه ای نور سفید عبور بدیم نور رو تجزیه میکنه. به این خاصیت Refraction یا انکسار نور( یا خاصیت ذره بینی) میگن، که چون جزو خصوصیات پایه متریال در گرافیک نرم افزاری و دنیای واقعی نیست، و صرفا از تبعات خاصیت شفافیا به علاوه ی مدل ماده هست، موکولش میکنیم به بعد.
    www.cafedexign.com
    نکته: جسم میتونه در آن واحد هم شفاف باشه هم بازتاب نور داشته باشه.

Diffuse:
    شامل دو مفهوم کلی هست، یکی رنگ، و یکی تکسچر Texture یا همون بافت
    www.cafedexign.com
    الف: رنگ: خب این که مشخصه. رنگ جسم معمولا با diffuse استباه گرفته میشه، هرچند تفاوت هایی داره. حقیقت اینه که Diffuse در لغت به معنی پراکندگی و برای متریال با مسما تره. ( و معنای گسترده تری داره)
    وقتی نور به جسم میخوره، بخشی از اون جذب میشه، بخشی از اون پراکنده میشه. وقتی جسمی رو در نور عادی قرمز میبینیم، یعنی اون جسم همه ی طول موج های نور سفید (عادی) رو جذب کرده و فقط قرمز رو پس داده.
    وقتی شما یک توپ قرمز دارید، اگه اونو بدید شیوا خانم ببره توی کمد تاریک، چه رنگیه؟ میگید هنوز قرمزه. بله هست، اما یادتون نره اینجا خروجی مساله ست. چیزی که اونجا دیده میشه ، یه توپ قرمز نیست!
    www.cafedexign.com
    ب:تکسچر، بافت(texture) :
    وقتی به اطرافتون نگاه کنید، میبینید که تو یه دنیای با رنگ قرمز و آبی و صورتی ... نیستید.چوب کمد شما، نوعی بافت چوبی داره(همون رگه های آوند ها). دیوار آجری شما یک بافت آرایه ای داره. چمن، سبز خالص نیست، بلکه بافت چمن داره.

اگه به جای این عکس، یه مستطیل سبز قرار میدادم، فکر میکردید چه چیزای دیگه ای میتونه باشه؟www.cafedexign.com

مفهوم تکسچر زیاد سخت نیست. فقط باید بدونید که تکسچر فرق زیادی با رنگ نداره. چون در هر حال هر بافتی، از نقاط رنگی مختلف تشکیل شده. کاربرد تکسچر برای آسون کردن متریل دهی هست. فرض کنید یک دیوار آجری طویل دارید. بخواید تک تک اجرهاشو بکشید، بعد رنگی مناسب آجر بهش بدید، لایه های بینش رو هم رنگ بدید و ...www.cafedexign.com
    به جای اینکار، یک قطعه عکس(بله عکس!) آماده شده از یک دیوار آجری رو بردارید، و روی یک مستطیل به همون پهنای و طول دیوار بچسبونید.
    کدوم راحت تره؟
    www.cafedexign.com
    -نور دهی یا Emissiveing : میدونیم که اجسام میتونن خودشون هم نور بدن. این هم نکته ی چندان پیچیده ای نیست. فقط میخوام تفاوت متیرالی با رنگ خاص ، با متریالی با نور دهی همون رنگی رو بگم.
    وقتی ماده ای قرمزه، در برابر چشم ما در نور عادی قرمز به نظر میاد. حالا اگه نوری رنگی بهش بتابونیم، دیگه قرمز نیست. چون اون ماده بر اساس ساختار مولکولیش، به نور پاسخ میده. مثلا اگه به ماده ی قرمز، نور خالص آبی بتابونیم، سیاه دیده میشه! چرا؟ چون توی اون نور، هیچ قرمزی وجود نداره که جسم به با بازبتابونش!(لغتو حال کردید!)www.cafedexign.com
    از طرفی وقتی ماده ای قرمزه، وقتی دست شخص مذکور توی کمد تاریک باشه، هیچ رنگی نیست! در حقیقت چیزی که ما میبینیم سیاهه.
    www.cafedexign.com
    اما، اما اگه ماده نور قرمز بده: اگه شما نوری متفاوت از نور منتشر شده از ماده بهش بتابونی، چیزی که میبینی ، ترکیبی از نور تابیده شده به ماده، و نور خود ماده هست. چون نوردهی ماده مربوط به نوری که بهش تاببده شده نیست.www.cafedexign.com
    و مهمتر ازون اینکه: توی کمد معروف تاریک، بدون وجود هیچ نوری، نور دهی اون ماده قابل مشاهده ست، و اصلا خود ماده میتونه منبع نوری باشه برای دیدن عنکبوت زشت و خطرناک و خبیثی که روی شونه ی کسیه که توپ تو دستاشه!

-Bump و Displacement:
    www.cafedexign.com
    برای این دو خاصیت متریال یکم حواستونو جمع کنید. سخت نیستن، اما چون فقط در گرافیک کامپیوتری تعریف میشن، شاید کمی جدید باشن.مفاهیم هر دوی این خصوصیات متریال، گاهی به تکسچر بر میگردن.و ایندو در حقیقت سعی میکنن عکس العمل ماده به نوررو حقیقی تر جلوه بدن.(وقتی میگم گاهی، منظورم اینه که بهتره در عمل ببنید!)
    بامپ در لغت یعنی بالا و پایین رفتن، و Displacement یعنی اختلاف مکان ایجاد کردن.

الف: بامپ bump :با یه مثال شروع میکنم:www.cafedexign.com
    بعضی از اجسام، ذاتا بازتابنده ی نور هستن. اما، ممکنه سطحشون کمی زبر شده باشه.. در این حالت، سطح جسم به ذرات کوچک بازتابنده ی نور تبدیل میشه که تصویرش با تصویر یه متریال صیقلی متفاوتهwww.cafedexign.com
    بدون بامپ:

با بامپ:

توضیح بیشتر( برای مطالعه!):

بامپ کردن یه متریال، یعنی شما مشخص میکنی یه متریال، عملا چجوری نور رو بازتاب میده. آیا صیقلی هست؟ یا آیا با وجود داشتن ماده ی با ذات صیقلی ( مثل کروم) یه سری بر آمدگی و فرو رفتگی ریز داره که باعث میشه جسم آینه وار عمل نکنه؟

بامپ زمانهایی بدرد میخوره که مثلا شما یه چوب صیقلی داری. همین چوب هایی که روشونو جلا میدن. این ماده طبیعتا حالت منعکس کننده ی نور داره، اما آیا شما میتونی بری جلو چوب آرایش کنی؟ نه! چون با وجود اینکه میزان بازتابندگیش بالا هست، اگه روش دست بکشید احساس متفاوتی با دست کشیدن رو یه آینه دارید. یعنی کمی زبره. این باعث میشه پرتو های نور نتونن مثل آینه هم رااستا برگردن.
    بازم توضیح میدم:
    آینه چیکار میکنه؟ نور به صورت شما برخورد میکنه، بصورت موازی به سمت آینه میره، و آینه بصورت موازی اونرو به چشم شما بر میگردونه. این باعث میشه شما دقیقا تصویر خودتونو ببینید.
    اما اگه تو موکت نگاه کنید چی میبینید؟ هیچی. چون موکت نوری رو که باید به صورت موازی به چشمتون برسه پخش میکنه.
    اجسامی هستن، که خاصیت آینه ای دارن، اما حالت زبر به خودشون گرفتن. مثل عکسی که بعدتر میبینید، یا بعضی پوشش های پلاستیکی، یا بعضی روکش های چوبی، و .. این اجسام در هر ذره ( مثلا در هر یک میلیمتر مربع) بصورت یک آینه جدا عمل میکنن و نور رو به یه جهت میدن، ذره ی دیگه بصورت یه آینه با زاویه متفاوت و ... این باعث میشه شما فقط هاله ای از صورتتون رو در اون جسم ببنید.
    حالت موکتی(!) و حالت آخر، فرقشون اینه که تو حالت آخر،که ما با بامپ دادن ایجادش میکنیم، مینی آینه ها اونقدر کوچیک نیستن که تصویر رو کاملا نابود کنن. اما در موکت، مثلا هر میکرون، نور رو به یه جهت دیگه ای میده.

درباره ی بامپ این رو میگم و تمومش میکنم: بامپ کردن با دادن یه تصویر سیاه و سفید به برنامه رندرر انجام میشه. این تصویر جدا از تکسچر هست( دقت کنید بامپ کردن همیشه روی یه تکسچر انجام نمیشهف ممکنه یه جسم تک رنگ باشه) که بخشهای سیاه و یفید، بسته به میزان کنتراست رنگی، بصورت مجازی عملکرد نور رو روی اون متریال دستکاری میکنن.

برای ایجاد بامپ و اعمالش بعدا حرف میزنیم.
    www.cafedexign.com

ب.Displacement یا جابجایی.
    عمکلرد Displacement شبیه عملکرد بامپ هست. منتها یه فرق اساسی دارن و خوب باید دقت کنید:
    وقتی عمل بامپ رو روی یه متریال انجام میدین، برنامه ی رندر بر اساس عکس بامپی که بهش دادید، بازتاب و عملکرد نور رو روی سطح محاسبه میکنه و به شما تصویر مطلوب رو میده. در این حالت، جسم واقعا برجسته و فرو رفته نمیشه.فقط بصورت مجازی ، نور روش حالتی رفتار میکنه که انگار بر آمد گی و فرو رفتگی داره.
    اصطلاحا جئومتری شما تغییر نمیکنه.www.cafedexign.com
    اما وقتی Displacement میکنید، متریال شما واقعا روش بر آمدگی و فرو رفتگی اعمال میشه.
    به این دوتا عکس و توضیحاتش نگاه کنید:

دیوار سمت چپ فقط بامپ شده. میبیدیند که عملا سطح دیوار صافه، و فقط نور طوری رفتار میکنه که انگار صاف نیست.www.cafedexign.com
    اما دیوار سمت راست، Displacement روش اجرا شده.
    شما کاملا لبه های بیرون زده ی سنگ رو میبینید. یعنی دیوار کمی توی ابعاد فیزیکی تغییر کرده و عملا، و نه فقط مجازا حالت بر آمده و فرو رفته گرفته.

میزان بیشتری از شدت اعمال Displacement رو تو این عکس ببنید( هر دو Displacement شدن)www.cafedexign.com

www.cafedexign.com

کی بامپ و کی Displacement؟ من بهترین برای جواب دادن به این سوال نیستم. اما فکر میکنم بستگی به میزان اهمیت متریال شما در مدل، و همینطور میزان برجستگی و فرو رفتگیش ( به نسبت بزرگنمایی دید) باشه. مثلا من اگه بخوام یه توپ رو رو چمن نشون بدم، میگم باید Displacement استفاده بشه چون در غیر اینصورت بصورتی ناخوشایند، زمین انگار چمن نیست و فقط یه عکس از چمنه که توپ روشه. اما اگه بخوام از بالا چمن یک ورزشگاه بزرگ رو نشون بدم، از بامپ استفاده میکنم، چون در اون فاصله، بر آمدگی ها و فرو رفگتی ها مشخص نیستنن، و در حقیقت تاثیر جئومتری بر رندر من ندارن. باز چون خودم تو فهمش مشکل داشتم میگم: تاثیر جئو متری نداشتن یعنی از فاصله ی صد متری؛ فرقی نداره شما عکس صورت منو ببینی، یا دماغ پهن و گنده ی منو! مهم عملکرد این صورت زیبای من به نور هست. www.cafedexign.com
    اما از فاصله ی چند سانتی( برو اونورتر ببینم!) میزان پهنی دماغ من و بر آمدگیش، کاملا بر تصویری که میگیری تاثیر( مثبت :D) داره.
    www.cafedexign.com
    سوالی بود در خدمتیم.
    www.cafedexign.com
    ویرایش به دست Unrated : 09-06-25 در ساعت 14:41

حامد طباطبایی آواتار ها
    کاربر برجسته
    فرسته‌ها در انجمن
    3,302

خوب به به عالیه بروبچه هایی که رندر میخوان یاد بگیرن از وجود همچین تاپیکی باید حسابی استفاده کنن...خیلی ارزشمنده...جدی میگم...من خودم به شخصه برای فهمیدن هر مطلب تو رندر کردن ها پدرم در میامد تا یه چیزی یاد بگیرم چون هی امتحان میکردم و مقایسه میکردم ببینم چی میشه اما اینجا همه چی به صورت آماده و دسته بندی شده داره ارائه میشه...برا همین میگم ارزشمنده...باریکلا ایمان جان مرحبا داری...(من ذرت میخوام...lol)

راستی یه مطلبی هم من به نظرم اومد گفتم بگم بد نیست...اونم اینه که در مورد Displacement و Bump کردن همونطور که ایمان جان فرق بینشون رو توضیح داد شاید کسی فکر کنه که کدوم بهتره ؟ یا اینکه مثلا حالا زوایای دید جوری باشه تو مدل که اگر bump استفاده کنیم یا Displacement برامدگی ها دیده نشه...حالا کدوم بهتره ؟ آیا فرقی داره ؟

بله داره...درسته که تو این موارد زوایا جوری هست که برامدگی ها دیده نمیشه اما کیفیت رندری که صرفا فقط از Displacement یا Bump استفاده کنه 100 درصد با اون رندری که از هر دو مورد استفاده کنه فرق داره...استفاده از Bump و Displacement در کنار هم کیفیت بهتری رو فراهم میکنه...البته درک کافی برای قرار دادن چه عکسی برای Bump و Displacement هم بسیار مهمه که با کمی آزمون و خطا بدست میاد...

اینم یه نمونشه:
    با Bump و Displacement

بدون bump

اینم عکس برای Bump

و این برای Displacement

در کل برای یک رندر واقعی تر باید وقت بیشتر و موارد بیشتری استفاده بشه طبیعیه دیگه...
    شاید جالب باشه که بدونید الان بعضی از فروشگاه ها دیگه برای تهیه کاتالوگ محصولاتشون وقتی برای عکس برداری از اونا نمیزارن و با مدل سازی محصولات قبل از تهیه اونا و گرفتن یه رندر عالی،کاتالوگ مورد پسند و دلخواه خودشونو با صرف وقت و هزینه کمتری وحتی با کیفیت بهتری تهیه میکنن....
    Unrated آواتار ها
    مدیر بخش عمومی
    فرسته‌ها در انجمن
    2,322

پیش فرض آشنایی با بعضی لغات رایج در رندر 2-محیط یا environment

2-محیط یا environmentwww.cafeDexign.com

مدل شما، مثل هر جسم دیگه ای توی طبیعت و یه محیط قرار داره. این محیط بر ماهیت ذاتی جسم تاثیر نداره، اما از لحاظ بصری و دیداری، کاملا بر تصویری که شما از اون جسم میگیرید موثره.www.cafeDexign.com
    دسته بندی enviroment کمی سخته. چون تقریبا سر فصل نداره، بلکه یه سری موضوعات مربوط به هم داره.:
    نورwww.cafeDexign.com
    وقتی صحبت از دیدن و رندر کردن میشه، مهم ترین اثر محیط بر یک جسم، نور هست. نور ، باعث میشه جسمی که وجود و حجم داره، دیده بشه.

www.cafeDexign.com
    برای مطالعه:
    نور چیست؟ نور، یا نور مرئی، طیف محدودی از امواج با طول موج خاص هست که چشم انسان قادر به تشخیص اونهاست.
    www.cafeDexign.com

نور سفید، به کلیه امواج توی ناحیه نور مرئی گفته میشه(همه با هم). نور سفید شامل همه ی نور های رنگی هست.
    www.cafeDexign.com
    فرایند دیدن رنگ اجسام به اینصورته که نور سفید به جسمی تابیده میشه،جسم بر اساس ساختار شیمیاییش، همه ی طیف های نور جز طیف خاصی رو جذب میکنه. اون طیف رنگی خاص بازتابیده میشه و چشم شما اون جسم رو به رنگ بازتابیده شده میبینه.

میخوایم درباره ی فاکتور های نور بصورت گذرا صحبت کنیم.
    درکشون سخت نیست، پس زیاد روشون گیر نمیکنیم.
    الف: شدت نور
    www.cafeDexign.com

شما هیچ وقت انتظار ندارید که با یه کبریت یه سالن رو روشن کنید. (اگه انتظار داشته باشید مطمئنا مشکلات بیشتری و کارای مهمتری از یاد گرفتن مفاهیم رندر دارین!)
    www.cafeDexign.com
    دلیلش اینه که کبریت قدرت روشن کردن چنان جایی رو نداره. درباره ی واحد های نور و شدتش توی دبیرستان چیزایی خوندیم، برای درک رندر کرن نیاز به یادآوری اونها نیست، اما یادتون باشه که شدت نور در نور پردازی اهمیت داره، وگرنه صحنه تون زیادی تاریک، یا زیاد روشن میشه.

ب: رنگ نور
    www.cafeDexign.com
    هر نوری بسته به طول موجش اثری خاص روی هر جسم و بازتابشش داره... اما کی اهمیت میده به این چیزا؟ مهم اینه که نور چه رنگیه!

ج: زاویه نور

زاویه تابش نور ، همراه با سایه تعریف میشه. اگه نور از جلو به شما بتابه، سایه پشت سرتون تشکیل میشه. پس در تصویر نهایی مهمه که نور از کجا به شما تابیده بشه.
    www.cafeDexign.com
    ------

منابع نورانی
    منبع نور یعنی نقطه ای یا جسمی که که نور از اون تابیده میشه. انواع منابع نور اینان:
    الف: منبع نور نقطه ای:
    www.cafeDexign.com
    ب:منبع نور گسترده (یا صفحه ای)
    -----

سوالی بود بفرمایید!
    www.cafeDexign.com
    ویرایش به دست Unrated : 09-06-26 در ساعت 18:53

Unrated آواتار ها
    مدیر بخش عمومی
    فرسته‌ها در انجمن
    2,322

دوستان چیز دیگه ای درباره مفاهیم مشترک رندر به ذهنشون میرسه؟ من که فکرم به چیز دیگه قد نمیده.
    حامد؟ نوید؟ حسام؟ مبحث دیگه ای به ذهنتون میرسه؟

حامد طباطبایی آواتار ها
    کاربر برجسته
    فرسته‌ها در انجمن
    3,302

خوب به نظر من ایمان تو بحث استدیو ساختن برای رندر گرفتن از آبجکت ها و یا حتی قرار دادن اشیاء بیخودی مثل مکعب دایره یا هرچیزی تو اطراف شی مورد نظر و تابوندن نور های آبی ، سبز و قرمز به اونا میشه مانور داد ... البته اگه مباحث سنگین نشه و علاقه، علاقه مندان رو کم نکنه....lol
    حامد طباطبایی آواتار ها
    کاربر برجسته
    فرسته‌ها در انجمن
    3,302

من 2 تا امتحان سنگین دارم اونارو تموم کنم (نهم همین ماه) یه سری مطلب آماده میکنم میزارم فعلا نمیتونم بدجوری خوندنی دارم.
    دعا کنین خلاصه برام که تموم شه این جریانات که اگه بدون مشکل (افتادگی..lol) تموم بشه برمیگردم تهران بالاخره...مردم به خدا اینجا.
    Unrated آواتار ها
    مدیر بخش عمومی
    فرسته‌ها در انجمن
    2,322

نقل قول نوشته اصلی توسط Hamed.tba نمایش پست ها
    خوب به نظر من ایمان تو بحث استدیو ساختن برای رندر گرفتن از آبجکت ها و یا حتی قرار دادن اشیاء بیخودی مثل مکعب دایره یا هرچیزی تو اطراف شی مورد نظر و تابوندن نور های آبی ، سبز و قرمز به اونا میشه مانور داد ... البته اگه مباحث سنگین نشه و علاقه، علاقه مندان رو کم نکنه....lol
    نقل قول نوشته اصلی توسط Hamed.tba نمایش پست ها
    من 2 تا امتحان سنگین دارم اونارو تموم کنم (نهم همین ماه) یه سری مطلب آماده میکنم میزارم فعلا نمیتونم بدجوری خوندنی دارم.
    دعا کنین خلاصه برام که تموم شه این جریانات که اگه بدون مشکل (افتادگی..lol) تموم بشه برمیگردم تهران بالاخره...مردم به خدا اینجا.
    حامد جان راستش دقیقا متوجه نشدم منظورت چیه. یه مثالی میزنی؟

انشالله زودتر امتحاناتتو عالی بدی و بریم ذرت خوری :D

صفحه 1 از 3 1 2 3 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 12 از 26

اطلاعات بحث

کاربرانی که در حال مشاهده این بحث هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این بحث است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)